Čas na pěstování vlastních hub na zahradě aneb Vyplňte jimi efektivně místa pod stromy

houba

Patříte mezi milovníky hub? Můžete je na všechny způsoby? Vysaďte si vlastní houby na zahradě. Je to možné, a dokonce v dnešní době i velmi populární. Jak na to?

Když budete mít chuť na houby, nebudete muset vyrazit do lesa a doufat, že něco najdete. V tomto případě jen vyjdete na zahradu a sklidíte vlastní úrodu. Zkrátka ze zahrady rovnou na plotnu.

Zmapování situace ohledně pozemku

Nejdříve je třeba zhodnotit váš pozemek a dle daných podmínek je možné se rozhodnout, které houby jsou vhodné pro pěstování. V obchodech je poměrně pestrá nabídka hub k vlastnímu pěstování. Můžete zvolit hřiby kozáky, bedly i křemenáče. V tomto případě se vždy poraďte s odborníkem a na základě toho vyberte vhodný druh či mix přímo pro vás.

Pokud však máte na zahradě smrk, borovici, jedli nebo buk, dub či břízu, tak máte prakticky vyhráno. Beztak pamatujte na to, že zahrada není pěstírna. Proto výnosy se mohou lišit jak v čase, tak i v prostoru. V nevhodných půdních podmínkách může být výsadba bezúspěšná. Aby vaše pěstování bylo zdárné, je třeba mít na paměti následující postupy a rady.

Jak na pěstování hub

Kolem vybraného stromu udělejte cca 1 m od kmene 10 až 20 cm hlubokou rýhu. Prolejte ji vodou, ideální je dešťová. Jakmile se voda vsákne, můžete ke kořenům stromu použít koupený houbový prášek nebo suspenzi. Houby potřebují stín, vlhko a půdu bohatou na dusičnany.

Další možností je výsadba do hnízd. Zahradnickou lopatkou či motyčkou nadzvedněte drn, pod který vysypete cca 10 až 20 zrnek rozdrcené sadby. Poté drn opět přimáčkněte. Vysazujte do sponu 1×1 m. Při hustší výsadbě se podhoubí dříve zapojí a vy tak můžete čekat dřívější úrodu. Plocha na osetí by měla mít alespoň 25 m². Výsadbu lze provádět od dubna do října. Založenou kulturu je třeba v době sucha udržovat vlhkou a pro kontrolu místo si označit. Cca za 14 dní je dobré nadzvednout drn a zjistit, jak podhoubí prorůstá. V případě vhodné lokality a hustého setí je možné objevit plodnice už druhým rokem.

houby

Foto: Pixabay

Nezbytný je dostatek vláhy

Při domácím pěstování hub je nutné pamatovat na dostatek vody. V období sucha houbová místa denně kropte, aby podhoubí nevyschlo. Pozor však na silný proud vody, který by mohl podhoubí nenávratně poškodit.

Zdroj: ireceptar.cz, izahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay