Léčivé vlastnosti ibišku – v lidové medicíně oceníte především květ

Ibišky patří mezi velmi oblíbené pokojové i venkovní rostliny. Ne vždy nás však potěší jen svými dekorativními vlastnostmi. Naopak. Ibišek súdánský (latinsky Hibiscus sabdariffa) se pyšní i četnými léčivými vlastnostmi.

Jde o rostlinu, která roste na území Asie a Afriky, ale můžeme ji pěstovat i u nás, ovšem vyžaduje dobrou ochranu před mrazem. Jeho květy se vyznačují zdraví prospěšnými vlastnostmi, které bychom neměli opomíjet. I proto je často květ ibišku hlavní složkou bylinných a ovocných čajů, ale i rozličných bylinných sirupů a doplňků, určených pro posílení imunity organismu.

Ibišek – nutriční hodnoty květů

Květy ibišku jsou pro lidský organismus zdrojem cenných živin, obsahují totiž mnohé vitamíny a minerály. V lidové medicíně jsou používány především nálevy a výtažky, které pomáhají doplňovat vitamin C, vitamin B, železo a vápník. A nesmíme zapomenout ani na silné přírodní antioxidanty a flavonoidy, např. antokyany.

Výše uvedené živiny lze nalézt také v mladých listech a stoncích ibišku, ty se ovšem kvůli své nepříjemné chuti nekonzumují. V orientu se však jeho pražená semena používají jako náhražka kávy.

Foto: Pixabay

Ibišek – léčivé vlastnosti

Ibiškový čaj se proto díky výše zmíněným vlastnostem doporučuje ke snížení vysokého cholesterolu a triglyceridů, dále také slouží k podpoře činnosti jater a díky přítomnosti antioxidantů také ke zvýšení obranyschopnosti organismu. Podle lidové medicíny také dokáže jeho pravidelné popíjení přispět ke snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu a rovněž přispívá ke zlepšení přirozených detoxikačních procesů.

Hodí se i na ledvinové kameny, používá se při onemocnění močových cest a pomáhá stabilizovat krevní tlak. Při akutní infekci pak snižuje horečku a zmírňuje nepříjemný přetrvávající kašel a celkově zkracuje dobu rekonvalescence. Obvykle se užívá nálev ze dvou lžic sušených květů denně. Nehodí se pro ženy v menopauze a pro osoby trpící hypotenzí.

Zdroj: https://www.dotekyorientu.cz/suseny-ibisek/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)