Dejte spirulině zelenou

Zdroj foto: pixabay

Svět superpotravin zažívá ohromný boom a každý měsíc se objeví něco, co si zaslouží pevné místo ve zdravém jídelníčku. Spirulina patří do skupiny těch nejprospěšnějších, bohužel se na ni prozatím zapomíná. Její přínos pro zdraví ale nelze přehlédnout stejně jako výraznou barvu.

O čem je řeč?

Spirulina na prastará sinice, která se na Zemi vyskytovala už před 3,5 miliardami let. Civilizace v dávné minulosti moc dobře věděly o jejím prospěchu a léčivých účincích a hojně jí využívaly. S příchodem moderní medicíny se ale její kouzlo vytratilo a spirulina si musí místo na výsluní opětovně vybojovat. Velkou měrou se na čím dál větší oblibě podílí sytě zelená barva.

Na Zemi se jí ale přirozeně vyskytuje tak málo, že by nepokryla celosvětovou poptávku, a tak se Japonsko pustilo do práce a dnes je jejím největším producentem.

Zdroj foto: PixabayFoto: Pixabay

Na vrcholku

Seznam prospěšných složek a minerálů, které spirulina obsahuje, je téměř nekonečný. Vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A, E a karoteny, fykocyanin, chlorofyl, buněčné soli a rostlinné živiny a enzymy. Nejvýznamnější je ale podíl bílkovin. Těch je ve spirulině tolik, že směle konkuruje masu nebo vejcím. Je tak skvělým doplňkem stravy pro vegany a vegetariány, kteří nepřijímají živočišnou stravu. Jen málokterá surovina je z hlediska obsažených látek podporujících správné fungování těla tak komplexní.

Není pochyb o tom, že takový balíček vitamínů nezaručí zlepšení zdraví. V hlavní roli je především správná funkce štítné žlázy, nervový, imunitní a oběhový systém v dobré kondici, podpora srážlivosti krve, tvorba hemoglobinu a předcházení únavě a vyčerpání organismu.

V kuchyni opatrně

Barva spiruliny je netradiční a ve spoustě lidí vyvolává zábrany k ochutnání. Pokud si netroufáte na ovocné smoothie, kdy prášek funguje stejně jako červená řepa a výrazná barva přebije všechno ostatní, zkuste zlehka posypat čerstvý salát nebo přidejte špetku do krémové polévky. Chuť není tak silná jako u chlorelly, ale i tak je to ze začátku nezvyk.

Zdroje info: celostnimedicina.cz, vitalia.cz, vlastní zkušenosti autora

Náhledové foto: Pixabay