Jakými způsoby můžete sušit květiny? Existuje jich více, než si možná myslíte!

Sušené květiny

Sušené květy mohou být způsobem, jak si krásu svých rostlin uchovat co nejdéle. Na rozdíl od těch čerstvých neopadávají a je možné si jejich krásu a v některých případech také vůni užívat co nejdéle. Existuje několik různých metod sušení květin. Zvolit si je můžete v závislosti na tom, jaký je účel nasušených květin, jaké je roční období a o jaký druh květin se jedná.

Sušení na vzduchu

Květiny na sušení připravte tak, že ze stonků odstraníte všechny listy. Můžete sušit jednotlivé květiny, nebo je svázat do malých svazků pomocí provázku. Zavěste rostliny vzhůru nohama do tmavé a chladné místnosti, kde ale proudí vzduch (jinak by mohlo dojít k jejich plesnivění). Zde je nechte po dobu minimálně dvou týdnů (v závislosti na typu květů lze i déle). Tvar okvětních lístků můžete zafixovat pomocí laku na vlasy. Není to ale nutné.

Sušené květiny

Foto: Pixabay

„Líná metoda“ sušení

I při této metodě je třeba ze stonků nejprve odstranit všechny listy a pak je teprve svázat. Květiny v menším svazku umístěte do nádoby s malým množstvím vody. Ta se bude postupně odpařovat, vy ji však nebudete dolévat. Tímto způsobem se květiny budou postupně sušit, aniž by bylo třeba je zavěsit. Tato metoda trvá dva až tři týdny.

Sušení v mikrovlnné troubě

Takto je možné sušit pouze hlavičky květin, například pro výrobu pot-pourri. Proto odřízněte stonky z každé květiny. Připravte si papírový ručník, který rozložte po ploše kuchyňské linky – prozatím jej ale neodtrhávejte. Na tento ručník položte papír o rozměrech A4 a přeložte jej na půl. Mezi takto přeložený papír dejte hlavičky květin a přiklopte druhou polovinou papíru. Pak vše zabalte do papírového ručníku. Nyní už můžete odtrhnout. Tento balíček vložte do mikrovlnné trouby, zatižte nádobou a nechte sušit 15 sekund. Pak zkontrolujte a proces opakujte tak dlouho, dokud nebudou rostliny vysušené dle vašich představ.

Sušení v knize

Tuto metodu jsme si všichni vyzkoušeli pravděpodobně už ve škole. Ideální jsou květiny s tenčími listy. Čerstvou květinu se stonkem i listy vložíme mezi listy pečícího papíru a vložíme do knihy. Zatížíme a necháme takto vysychat po dobu asi dvou týdnů. Výsledkem bude krásně vysušená rostlina, která bude ale vylisovaná (nehodí se tedy do květinových aranžmá nebo do vázy).

Sušička

Ideální způsob pro sušení hlaviček – ideálně jedlých rostlin. Sušičku předehřejte na teplotu 35 až 43 °C a vložte do ní květiny. Ty by se neměly vzájemně dotýkat. Každých 30 minut kontrolujte proces sušení. Nezapomeňte přitom na to, že květiny se takto mohou sušit i 4 hodiny.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-dry-flowers

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!