Léčivé kořeny: Podzimní honba za přírodním pokladem

Kořen pampelišky

Podzim už je v plném proudu a většinou se věnujeme úrodě. Ty by mohla být opět vcelku bohatá. Zapomínat bychom ale neměli ani na přírodu kolem sebe, která není kultivována přímo námi samotnými. Přesně tak, řeč je o divoce rostoucích bylinách či keřích. My se v následujících řádcích zaměříme na takové, které nabízejí léčivé kořeny. Budete-li umět využít jejich účinků, může vám to zdravotně poměrně solidně prospět. Podívejme se tedy nejen na samotné duhy kořenů, ale také na stav jejich využití a na další tipy, jež se léčivých kořenů týkají.

Jaké jsou nejznámější léčivé kořeny?

Je jich určitě hned několik, my upozorníme na ty, které se sbírají asi nejčastěji.

Smetánka lékařská

Optimální volbou je odvar z kořene pampelišky. Najdete ji prakticky všude. Jejím odstraněním ještě navíc pomůžete svému trávníku. Optimální je pročišťující kúra z odvaru, který se vyrábí z jedné lžičky nasekaného kořene a šálku vody. Přidat můžete pro snížení hořkosti med a citron. Pít by se odvar měl 3 týdny dvakrát za den.

Pýr

Odvar z pýru vařený s vodou je také výbornou volbou pro pročištění organismu. Užívat by se měl třikrát za den po dobu dvou týdnů.

Čekanka

Ze sekaných kořínků smíchaných s vodou vytvoříte odvar či macerát, který budete užívat podobně jako výše zmiňované.

ČekankaFoto: Pixabay

Proskurník

Nařežte si nadrobno zhruba 3 lžičky kořene proskurníku a smíchejte se 3 šálky studené čisté vody. Přes noc se nechá směs vylouhovat, poté se přecedí a popíjí v průběhu dne.

Odvar, či macerát?

Záleží na konkrétním kořenu. Odvar je v podstatě směs nasekaného kořene a studené vody. Ta se pomalu přivádí k varu a vaří cca 5 až 10 minut. Poté se ještě nechává po odstavení zhruba 15 minut vyluhovat. Naopak macerát je směs nasekaného kořene a studené vody. Nechává se luhovat přes noc při pokojové teplotě. Nakonec se jen ohřívá na teplotu ideální k popíjení.

ČekankaFoto: Pixabay

Kořeny si klidně nasušte do zásoby

Sušení kořenů není nijak náročné, nakrájí se na co nejtenčí plátky a následně budou schnout. Bude se tak dít sice pomaleji než u listů, ale jsou o to více odolné. V sušičce bez problémů vydrží bez jakéhokoli poničení. Suší se ideálně při teplotě v maximu kolem 45 °C. Jinak ale můžete sušit i n vzduchu. Jen pozor na plísně. Skladovat se musí v dokonale utěsněných nádobách.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.