Kůru z citrusů nevyhazujte do koše, lze z ní připravit třeba báječnou aviváž

Voda s citronem

Přiznejme si to – dny, kdy kůru z pomerančů sušila každá základka a děti se v jejím sběru předháněly, jsou už většinou dávno pryč. Někdy svého času získala obdobné využití i kůra mandarinková – ovšem co všechny ty citrony, grepy nebo třeba pomela, které v našich domácnostech také spotřebujeme?

Pokud jen neradi plýtváte ještě použitelnými ingrediencemi, ukážeme vám, jak lze kůru z citrusů ještě využít.

Povařte ji do aviváže nebo třeba jen tak

Stačí kůra ze tří citrusů (nejlépe různých druhů) a můžete dělat parádu. Jednoduše tyhle poklady povařte v horké vodě. Stačí 20 minut. Během této doby vám nádherně provoní kuchyň a leckdy i přilehlé místnosti. Nechte vonět, jak dlouho je vám libo – voňavá směs z citrusů snese i několikeré přihřátí.

Citrony

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem pokud ji nechcete ani potom jen tak vyhazovat, nechte ji vychladnout a použijte jako aviváž při praní. Stačí jeden šálek do příslušné přihrádky v pračce. Nejde o nijak intenzivní vůni, přesto však potěší.

Kůra z citronu se uplatní i jinde

Jestliže vám zbude polovina citronu i s trochou dužiny (třeba při přípravě ryb nebo čaje), také ji nevyhazujte. Pomůže vám třeba s údržbou kuchyně. Skvěle vyčistí kuchyňská prkénka (která navíc zbaví nežádoucích pachů) a jako bonus skvěle dezinfikuje povrchy. A to včetně vašich rukou. Takže pokud se potřebujete zbavit červených rukou po přípravě řepného boršče nebo si právě nelibujete v prstech vonících po česneku, vsaďte právě na citron.

A vzít ho s sebou můžete i do koupelny a na toaletu. Tady vám pomůže v boji s vodním kamenem. Stačí postižená místa potřít citronem a nechat 15 minut působit. Poté omyjte a máte hotovo. Vše bude zase jako nové a to bez jakékoliv námahy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)