Krepová myrta ozdobí váš balkon i terasu

Lagerstroemia

Hned na úvod bychom si měli prozradit, že krepová myrta tak trochu klame jménem. O žádnou myrtu totiž nejde, jen ji svým vzhledem připomíná. Je skutečnosti se tento strom jmenuje pukol indický (Lagerstroemia indica) a mnohými milovníky zeleně bývá označován jako nejkrásnější strom světa.

Mrazy nesnese a potěší jen ty, kteří mu dokáží nabídnout dostatečně velký prostor k růstu i zimování. Krepová myrta totiž může i v našich podmínkách dorůst poměrně impozantní výšky – tedy na terasovou rostlinu – až tří metrů.

Proč je krepová myrta tak oblíbená

Od léta až do pozdního podzimu je tento půvabný strom ve své domovině pokryt krásnými květy a je jich tolik, že samotné listy obvykle neuvidíte. Každé květenství je okolo 25 cm dlouhé, listy samotné jsou tmavě zelené, podlouhlé, v mládí skoro hnědé.

Lagerstroemia

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na podzim pukol indický opadává a vy se tak můžete pokochat zajímavou šedohnědou a šupinatou kůrou. V Asii dorůstá tento do výšky 8 m a chlubí se širokou a kulovitou korunou. V našich podmínkách ovšem obvykle stejně impozantního dojmu dosáhnout nelze.

Jen zřídka vykvétá pukol tak dlouho a tak bohatě, jak vám slibují fotografie. Tedy pokud doma nemáte právě skleník nebo zimní zahradu. I tak však bývá dostatečně půvabný a zajímavý na to, aby se za ním všichni návštěvníci otočili.

Náš tip: Pukol bývá k vidění i ve formě bonsaje.

Jak krepovou myrtu pěstovat

Na druhou stranu vás pukol potěší velmi rychlým růstem a mnohdy už v prvním roce kultivace bohatě kvete. Tedy pokud si pořídíte již vyzrálé sazeničky ( a ne jenom zakořeněné řízky).

Vyhovuje mu slunná poloha a úrodná, stále mírně vlhká půda. Na zimou musí být přenesen do chladnější a světlé místnosti. I s mírnou zálivkou však obvykle přijde o většinu listů.

Náš tip: Pokud si chcete pukol vypěstovat ze semen, pamatujte na to, že minimální teplota, nutná pro klíčení, se pohybuje mezi 15-18°C.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)