Tipy, jak na správné vysazování lilku

Lilek miluje teplo, a proto je nutné si rostlinku předpěstovat doma. Právě v červnu, kdy už jsou teploty i přes noc dostatečně vysoké, nastává čas, kdy jej můžeme přesadit do zahrady. To hlavní co lilek (nebo také baklažán) potřebuje, je dostatečná zálivka a teplo. Ačkoli je dnes lilek již velice známý také u nás, Česká republika rozhodně nepatří mezi přímé obdivovatele této rostliny. Jeho obliba sice roste, avšak málokterý zahradník jej pěstuje na své zahradě. Největšími světovými producenty lilku jsou Indie a Čína.

Jak na vysazení do zahrady?

Předpěstované sazeničky je potřeba vysadit dostatečně hluboko – první lístek musí být ve stejné úrovni se zeminou. Protože zálivka je nesmírně důležitá, je také vhodné palcem okolo rostlinky udělat kolem dokola prohlubeň. Tak se voda snáze dostane až ke kořenům. Ačkoli je lilek příbuzný s bramborami, přece jen se jedná původně o tropickou rostlinu, která nemá ráda chlad.

Lilek vejcoplodý

Lilek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Péče o lilek

Základem je dodržovat dva základní požadavky: dostatek tepla a dostatek závlahy. Když navíc lilek přihnojíte, bude spokojený a odmění vás nádhernými tmavě fialovými plody. Volte hnojiva s vysokým obsahem draslíku.

Počítejte plody

Obvykle se doporučuje nechat na jedné rostlině pouze čtyři plody – tedy jeden plod na každou větev. Pokud najdete již čtyři plody, zbytky dalších květů, výhonků nebo pupenů je vhodné odstranit. Jedině tak bude mít rostlina sílu na kvalitní vývoj těchto plodů. Lilky sklízíme, když mají tmavě fialovou barvu a tuhou a lesklou slupku. Pokud je sklidíte příliš pozdě, budou mít hořkou chuť.

Lilek v kuchyni

Lilek se bohužel nekonzumuje syrový. Je potřeba jej tepelně opracovat – grilovat, smažit nebo péct. Před tepelnou úpravou je vhodné nechat lilek „vypotit“. To znamená, že jej nakrájíte na kolečka (nebo jiné požadované tvary) a posypete je solí z obou stran. Po chvíli lilek pustí vodu, kterou vysajte papírovým ubrouskem. Nejlepší je úprava lilku na grilu, protože při smažení či pečení nasává velké množství oleje.

Lilek vejcoplodý: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!