Kosatce: Čas na přesazení přichází právě teď! Nabízíme správný postup

Kosatec

Kosatce jsou majestátní rostliny, které jsou jednoduše nádherné. V okrasné zahradě by rozhodně měly mít své místo. Můžete je mít v několika různých barvách. Vyžadují jen trochu péče a odvděčí se vám obrovskými květy. Od července do konce srpna je ideální období na jejich přesazování. Jedná se o trvalky, které ale nesmíme nechat příliš dlouho na jednom místě. To jsou pak náchylnější ke vzniku chorob a také méně kvetou. Vždy po několika letech je tedy přesazujeme na jiné místo.

Kosatce nejsou žádné citlivky

Přesazování kosatců má několik základních pravidel, obecně se ale není čeho obávat. Je dobré si někam zaznačit, kde jste kosatec pěstovali. Na tomto místě by se neměly vyskytnout za dříve, než 5 let. Nové místo by mělo být slunné, ale chráněné před větrem. To je stanoviště, které zajišťuje úspěšné pěstování kosatců. Kosatce přesazujeme ideálně jednou za tři roky, protože to pak vytvoří hustý porost. Ten je ale náročný na živiny.

Kosatce

Foto: Pixabay

Kosatce přesazujeme po odkvětu

Po odkvětu přechází kosatce do období vegetačního klidu, což je skvělá příležitost k tomu, abychom je přesadili. Vysoké velkokvěté kosatce je možné přesadit kdykoli od července do konce srpna. Pokud je vhodné počasí (je teplo), můžeme přesazovat ještě do poloviny září. Pro pěstování se hodí lehká, písčitá půda. Pokud je vaše půda příliš těžká, můžete do ní přimíchat písek.

Přesazení kosatce krok za krokem

  1. Po odkvětu je zapotřebí odstřihnout odkvetlé květy. Díky tomu netvoří rostlina semena (což by ji zbytečně vysilovalo).
  2. Pro snadnější manipulaci a snížení odpařování vody je vhodné zkrátit listy o třetinu až polovinu jejich původní délky (po zkrácení by listy měly měřit minimálně 15 cm).
  3. Zkrácení kořenů – jakmile rostlinu vyryjeme, máme k dispozici pohled na její kořeny. Pokud vypadají zdravě a budeme je přesazovat ihned, nemusíme je zkracovat. V případě, že jeví známky onemocnění nebo je budeme přesazovat až později, je dobré kořeny zkrátit.
  4. Vyrývání kořenů provádíme velmi opatrně. Naším cílem je nepoškodit je a co nejvíce jich zachovat. Vhodné jsou rycí vidle, pokud je nemáte, můžete použít také rýč.
  5. Vyrývání je vhodné provést z několika různých stran.
  6. Pokud jsme vyryli srostlé kosatce, rozřízneme je nožem tak, abychom získali jednotlivé části s jednoročními přírůstky. Každá taková rostlina by měla mít asi jeden až dva vějíře listů.
  7. Řezné rány ošetřujeme práškem z dřevěného uhlí či popelem ze dřeva. Ochráníme tak rostliny před hnilobou.
  8. Jednotlivé oddenky vysazujeme ve sponu 50 x 50 cm. Čím blíže je nasadíme, tím dříve budeme muset přesazovat.
  9. Při přesazování kořeny dobře rozprostřeme do stran a zasypeme zeminou. Oddenek zahrnujeme pouze ze dvou třetin. Nesmí být celý pod zemí!
  10. Kosatce zalijeme – prvních několik dnů po přesazení nesmí půda nikdy vyschnout. Dejte si ale pozor na přemokření.

Zdroje info:

https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/600-presazovani-velkokvetych-kosatcu-zvladne-i-zacatecnik

https://living.iprima.cz/dejte-se-do-presazovani-atraktivnich-kosatcu-bradatych-170355

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!