Koriandr: Pěstování a zajímavosti

Koriandr

Pěstování bylinek je stále oblíbenější. Příprava pokrmů z čistě čerstvých surovin je totiž moderní a když si je můžeme vypěstovat na zahrádce, není co řešit. Jednou z nejoblíbenějších bylinek současnosti je bezesporu koriandr. Drcená semínka se používají celá při vaření jídel, anebo jsou součástí pečiva. Vynikající jsou i čerstvé lístky koriandru, které si najdou své místo v omáčkách, těstovinách anebo zeleninových salátech.

Pěstování koriandru ze semínek

Koriandr je možné bez problémů vypěstovat i ze semínek. Semínka koupíte v jakémkoli zahradnictví. K výsevu budete potřebovat ještě substrát, kvalitní zeminu a květináč. Klíčení bude chvilku trvat, nicméně je možné jej urychlit, jestliže budou namočená zhruba 2 až 3 dny ve vlažné vodě. Výsev probíhá do květníku, zalijí se a následně se celý komplet postaví na prosluněné místo. Následně by mělo vše při pravidelné zálivce začít.

Základní pravidla pro pěstování koriandru

K pěstování koriandru není zapotřebí mít žádné encyklopedické znalosti. Rostlina miluje sluníčko, a tak není od věci volit slunné stanoviště nabízející dostatek světla a tepla. Optimální prostor je za oknem, jež je orientováno směrem na jih. Určitě je třeba také volit opravdu výživnou a propustnou půdu. Hlavní je vláha. Nezapomínejte na pravidelné zalévání rostliny odstátou vodou. Není-li odstátá, stačí i přímo z kohoutku.

Několik slov ke sklizni koriandru

První lístky koriandru bude možné sklízet za několik týdnů. Rostlina disponuje dvěma typy lístků. Jedny jsou okrouhlé a jsou nápadně podobné petrželové nati. Druhý typ je charakteristický lístky majícími pikantní příchuť. Čerstvé listy je třeba sklízet průběžně. Semena je nezbytné nechat zhnědnout. Listy je možné jak zamrazovat, tak i sušit, záleží pouze na chuti každého z nás.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.