Kořenová zelenina a cibuloviny: Nejčastější škůdci a jak se jich zbavit

Škůdci kořenová zelenina

Škůdci z živočišné říše nám a naší zeleninové zahradě mohou značně zavařit. Nejdůležitější je odhalit je co nejdříve a zakročit co nejrychleji to jde. Někdy si pomůžete ručním sběrem, jindy už budete muset sáhnout po chemii. V tomto článků vás seznámíme s nejčastějšími škůdci, kteří napadají kořenovou zeleninu a cibuloviny.

Mrkev

Mšice mrkvová způsobuje žloutnutí listů tím, že je saje. Žloutnutí se projeví až jako konečný projev, tohoto živočicha můžete odhalit ještě o něco dříve. Sáním totiž dochází ke zkadeření listových čepelí s vyklenutím směrem dolů. Zbavíte se jí s pomocí různých insekticidních prostředků. Jedním z nejúčinnějších přípravků proti mšicím mrkvovým je Pirimor 25 WG.

Škůdci cibuloviny

Cibuloviny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Petržel

Stejně jako u mrkve, nejhorším nepřítelem je mšice mrkvová. Postupujte stejným způsobem jako u mrkve.

Celer bulva (bulvový)

Celer napadá zejména klopuška světlá. Jedná se o sedm až devět milimetrů velkého broučka, se kterým se potýkají taktéž pěstitelé vojtěšky. Čerstvě vylíhlí broučky i dospělci sají z květů, listů i mladých plodů. Účinný je proti nim přípravek Karate se Zeon technologií a insekticidní ošetření podle signalizace.

Ředkvička a řepa

Řepu i ředkvičky často napadají dřepčíci. Jsou to drobní (1,5 až 2 milimetry velcí) broučci, kteří mají tmavou barvu. Tito broučci hodují na listech a dokážou jich spořádat opravdu hodně. Velké škody způsobují zejména na čerstvě vyklíčených rostlinách, jejichž první listy napadají a celá rostlina tak uhyne. Jako prevenci je vhodné důkladné podzimní zaorání všech rostlinných zbytků a časté zbavování plevelů. Pokud už musíte sáhnout po chemii, zvolte Actellic 50 EC.

Cibule

Housenky molíku česnekového se postupně dostávají dovnitř listů cibule a vytváří si chodbičky směrem k bázi listu. Jako prevence je vhodné pěstovat cibuloviny na jiném místě, než jste je pěstovali loni. Pokud již molík česnekový na vašich rostlinách řádí, můžete použít feromonové lapáky. Dále fungují organofosfáty.

Mrkev: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!