Kopr z květináče můžete pěstovat i v listopadu

Kopr

Kopr je velice oblíbenou bylinkou, která má mnohé zdravotní přínosy. Mezi ty důležitější patří například to, že pomáhá proti dráždivému kašli. A to se hodí hlavně v zimě. Proto je dobré pěstovat si tuto bylinku celoročně. Není to nijak náročné a zvládnete to i v květináči na okenním parapetu. Sušený kopr sice vydrží déle, nicméně už nemá tu „sílu“, co čerstvý kopr. Ani tolik nevoní a ani neobsahuje méně prospěšných látek.

Výběr stanoviště

V zimě bohužel není příliš slunečných dnů, přesto se snažte pro svůj kopr vybrat takové místo, kde je co největší světlo. Dále dbejte na to, aby půda, do které kopr vysadíte, byla propustná. A dbejte na zálivku. Kopr nesmí přeschnout – starší vzrostlý kopr si s trochou sucha poradí, nicméně mladý kopr je potřeba pravidelně zalévat.

Kopr a okurky

Kopr a okurky: Foto Pixabay

Závětří

Vzhledem k tomu, že některé druhy kopru mohou mít i přes jeden metr, je potřeba jim vybrat místo, kde se do nich nebude opírat vítr. V bytě se zaměřujeme na to, aby kopr nestál někde, kde o něj můžeme snadno zavadit a chráníme jej také před průvanem. Kopr a fenykl nikdy nevysévejte v okolí – snadno se kříží, a tak vám vznikne rostlina, která je směsicí obou. Nebude to ale kvalitní kopr a ani kvalitní fenykl.

Sklizeň kopru

Pokud chcete sklízet semínka kopru, pak jej musíte nechat vykvést a vysemenit. Následně seřízněte celý okolík a kopr zavěste vzhůru nohama. Nechte jej vysušit. Pod takto zavěšený kopr dejte podložku, na kterou semínka dopadnou. Zelené části kopru můžete sklízet průběžně podle potřeby a používat je do nejrůznějších pokrmů. Jakmile kopr vykvete, ztrácí jeho zelená část svou sílu.

Kopr proti kašli a nachlazení

Abyste se zbavili kopru, budete potřebovat právě semínka kopru. Připravte si 2 litry vody a do ní přidejte 1 lžíci semen kopru a 2 stroužky utřeného česneku. Přiveďte k varu a vařte asi 3 minuty. Inhalujte.

Nálev pro krásné vlasy a nehty

Připravte si 1 lžíci semen kopru. Mírně je podrťte v hmoždíři a dejte do hrnku. Zalijte vroucí vodou, jako byste připravovali čaj. Po několika hodinách přecedíme. Nálevem oplachujeme vlasy nebo si v něm po dobu 10 minut máčíme konečky prstů a nehty.

Kopr: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!