Kompostovat v kompostéru, nebo v otevřené nádobě? Zde je srovnání

Kompost

Na kompostování není nic moc složitého, navíc je to způsob, jak zužitkovat různé rostlinné zbytky. Kompostovat se dá i bez speciálního kompostéru, což je nádoba k tomu určená. Pohlížet na to můžeme podobně, jako při koupit domácí pekárny: chléb se dá zadělat a upéct i bez ní, pekárna ale umí vše zjednodušit a zajistit optimální podmínky. Oba dva způsoby – kompostová hromada (čili kompostování v nádobě, která je otevřená) a kompostér – mají své výhody a nevýhody.

Jak kompostovat?

Rozdíl mezi kompostováním v neoriginální nádobě a kompostéru spočívá především v tom, že kompostér je nádoba uzavřená. Umožňuje přístup vzduchu (bez kterého by se nemohly organické složky kompostu rozložit), ale obsah je skrytý před zraky. To kompostování v otevřené nádobě máte organické zbytky na očích. Rozhodnout se, která z těchto metod je lepší, není jednoduché. Záleží to totiž také na tom, jaké jsou vaše požadavky.

Kompost

Foto: Pixabay

Jaké jsou výhody kompostérů (a uzavřených nádob)?

  • Kompostování v uzavřené nádobě má jednu základní výhodu: nevidíte a necítíte rozkládající se materiál. Pokud kompostujete na malé zahradě nebo v blízkosti zahradního posezení, bude to pro vás ta lepší možnost.
  • Chcete-li kompostér zrušit nebo přesunout na jiné místo, může to jít snadno (záleží ale také na velikosti a typu kompostéru).
  • Drží kompostovaný materiál u sebe, zapotřebí je tak menší množství místa.
  • Zápach rozkládajícího materiálu je eliminován, protože se jedná o uzavřenou nádobu.
  • Trvá méně času, než se materiál rozloží (hrubý kompost získáte za 3 týdny, jemný za 3 měsíce).

Jaké jsou výhody otevřených kompostových hromad?

  • I když je rostlinný odpad ohraničen, stále na něj jde vidět. To nemusí vypadat dobře na zahradách, kde dbáme na krásný vzhled.
  • Protože je materiál rozložen obvykle na větší ploše (nedrží ho stěny kompostéru do výšky), bude kompostová hromada náročnější na prostor.
  • Hrozí nepříjemný zápach rozkládajícího materiálu.
  • Hromadu je zapotřebí často obracet, aby proces rozkladu probíhal tak, jak má. Jedná se tedy o pracnější metodu.
  • Trvá poměrně dlouho, než se materiál rozloží. Kompost je k dispozici obvykle za 6 až 12 měsíců. Na druhou stranu ale můžete vyrobit větší množství kompostu najednou.
  • Výhodou jsou nízké pořizovací náklady (nebo dokonce žádné – když zužitkujete zbytkový materiál na své zahradě).

Přitahuje kompostování škůdce?

Jedněmi z nejčastějších škůdců na vašem kompostu jsou mušky a hlodavci. K otevřené kompostové hromadě mají neomezený přístup. Do kompostéru se jen tak nedostanou. Kromě toho, že se tito škůdci mohou volně živit rozkládajícím se materiálem, jsou schopny zde také zahnízdit. Tomuto můžete zabránit častým obracením kompostu, i tak ale můžete být nepříjemně překvapeni.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/compost-pile-vs-a-compost-bin/

https://www.galobe.cz/blog/jak-funguje-komposter/

Náhledové foto: Freepik

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!