Kompost v březnu: Kde všude se dá použít a jak dosáhnout co nejvýživnějšího kompostu

kompost

Aby kompost pomohl s pěstováním bohaté úrody, musí být dobře vyzrálý a obsahovat kvalitní humus. Kompost je totiž živou hmotou a nikoli jen hromadou biologického odpadu. Vyžaduje péči bez rozdílu, zda je kompost uložen v kompostéru nebo na volné hromadě.

Kompostování samozřejmě díky moderním plastovým kompostérům je mnohem jednodušší. Nikde žádný zápach, ani nehrozí rozlézání po celé zahradě apod. Nicméně kompostování i na volné hromadě má řadu výhod. Hlavní je, že s minimálním nasazením máte cennou surovinu, kterou právě na jaře použijete zcela všude jako hnojivo či ke smíchání s výsadbovým substrátem.

Kde všude se nabízí využití kompostu

Jednoduše lze říct, že se hodí naprosto všude. Na jaře díky kompostu neutratíte tolik za zahradní substrát, neboť můžete do každé směsi pro výsadbu dát díl kompostované zeminy. Rovněž kompost lze rozložit ke stromům, vpravit ke květinám. Dát ho můžete na dno výsadbových jamek. Na podzim pak vpravit do rytých záhonů. Kompost je tak jako jediné hnojivo, které vystačí většině zeleniny. Musí být však kvalitní. Jak dosáhnout tedy nejvýživnějšího kompostu?

Teplota a vlhkost

Na zrání kompostu mají zásadní vliv změny teplot a vlhkosti. K těmto změnám dochází v zimě. Na jaře se pak teplota zvyšuje, rovněž se mění vlhkostní poměry. V případě suchého jara, je vhodné kompost pořádně prolít vodou. Zahradní kompost by měl být kyprý a měl by vonět jako lesní půda.

Množství vody v kompostu by mělo být přiměřené, tj. nesmí být příliš mokrý, ani příliš suchý. Při nedostatku vody přestává kompost zrát. Při nadbytku vody dochází zase v kompostu k nedostatku vzduchu a hnilobným procesům. Vyzrálý kompost rozhodně není shnilou hmotou, ale opravdu živým organismem.

kompostování

Foto: Pixabay

Jak získat výživný kompost

Jak docílit toho, abyste měli co nejvýživnější kompost? Rozhodně pestrostí ukládaného materiálu. Každý rostlinný druh a jeho část obsahují odlišné podíly minerálů a jiných látek. Avšak přesného poměru živin v kompostu nedosáhnete jinak než laboratorním rozborem. Ten ovšem nepotřebujete, neboť obecně platí, že čím je kompost starší, tak tím je kvalitnější.

Zdroj: ceskestavby.cz, homeincube.cz

Náhledové foto: Pixabay