Obyčejný karton od vajec jako skvělý pomocník při výsevu rostlin

Karton od vajec

Dáte si rádi vaječné omelety nebo třeba takový chleba do vajíčka, případně vaječinu či jiné delikatesy z vajec? Jasně, vždyť jde o pochoutky, které určitě stojí za to. Prakticky vždy vám ale určitě zbude karton od samotných vajec. Mnozí lidé ho vyhazují do tříděného odpadu, nicméně je to škoda, protože právě kartonové obaly od vajec se skvěle hodí pro výsev rostlin. Podívejme se ve zkratce jak na jejich hlavní přednosti, tak i na konkrétní využití těchto papírových obalů.

Zjednodušení výsevu

Pokud použijete karton pro 12 vajec, výsev mnoha rostlin se pro vás stane bezesporu hračkou. Když budete potřebovat vyhloubit tucet malých otvorů najednou, postačí vám pouze ona krabička od vajec. Stačí ji zatlačit do země a za chvíli máte rovnoměrně rozeseté dírky, do nichž už můžete vysít cokoli. Pokud budete tento trik opakovat po celé délce záhonu, budete mít vše rovnoměrné a hezké.

KartonKarton: Foto Pixabay

Výsev semínek do kartonů od vajec

Ideální je přímo vysít samotná semínka do kartonů od vajec. Ty jsou totiž naprosto bezproblémově rozložitelné. Jde o ekologickou variantu, která po rozkladu v zemině navíc poskytne rostlinkám více potřebných látek. Materiál kartonu slouží také jako jakási přirozená drenážní vrstva, díky níž se předejte přelití rostlin a příliš vlhkému prostředí.   

Sazenice paprikSazenice papriky: Foto Pixabay

Jak na výsev do kartonu od vajec?

V první řadě si vyberte karton s 12 prohlubněmi pro vejce. Do každé části se pak vloží malé množství výsevního substrátu a do středu semínko rostliny, které jemně zatlačíte do substrátu. Karton se pak umístí na slunečné a teplé místo. Musí se pravidelně zalévat, aby byl podklad vlhký. Když sazeničky vyrostou, přesadí se do větších truhlíků.

Jak na úrodu ředkviček bez práce?

Stačí ředkvičky vysít do kartonů od vajec, které budou přímo uložena v zemině na zahrádce. Díky tomuto triku nebudete muset přetrhávat plevel, jež jinak tradičně mezi ředkvičkami prorůstá. Stejně tak je možné řešit klidně i pěstování cibulovin, případně salátu.    

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, living.iprima.cz, instory.cz

Karton s vejci: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.