Motýlí keř – proč ne vždy naláká tolik motýlů, kolik slibují reklamní prospekty?

Motýlí keř alias komule (Buddleja davidii) je velmi dekorativní dřevinou, dorůstající do výšky cca 2-3 m. Hlavní ozdobou jsou květenství mnoha barev a značné velikosti, vyrůstající na vrcholcích letošních přírůstků. Nejběžnější jsou odrůdy s bílými, růžovými a fialovými květy.

Tento keř je ovšem oblíbený nejenom pro svá atraktivní květenství, ale i pro intenzivní aroma, které přitahuje četné motýly. Pokud se mu však nedaří, pak příliš mnoha aromatických látek neprodukuje a o přilákání motýlů si můžete nechat jenom zdát. A jak tedy motýlí keř pěstovat?

Motýlí keř a jak ho pěstovat

Jde o teplomilnou rostlinu, proto dobře roste na slunných a větrem chráněných místech. Myslete také na to, že je nutné rostliny na zimu přikrýt, aby byly chráněny před mrazem. Keře je také třeba pro jejich maximální spokojenost vysazovat do úrodného, dobře propustného substrátu, bohatého na živiny, a to nejlépe se zásaditým pH.

Foto: Pixabay

Jelikož se motýlí keře vyznačují intenzivním růstem, mají vysoké nároky na živiny. univerzální hnojivo pro kvetoucí rostliny by proto mělo být aplikováno během vegetační sezóny alespoň jednou týdně. Motýlí keř také vyžaduje pravidelnou zálivku, a to zejména za suchého počasí. Po odkvětu také nezapomeňte odstranit odkvetlá květenství.

A aby byly tyto dřeviny stále krásné, doporučuje se pro ně také každoroční jarní řez. Díky této úpravě budou motýlí keře mnohem bohatěji a vydatněji kvést.

Nejběžnější škůdci komule

Na keřích se nejčastěji objevují mšice. Tito relativně běžní škůdci mohou obývat všechny části rostlin. Najdeme je na spodní straně listů a ve větším počtu mohou způsobit deformace a listů a také jejich opad. Pokud na rostlinách zpozorujete mšice, použijte některý z přípravků proti mšicím z obchodu.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/motyli-kere-20200617.html, https://www.pestitelka.cz/motyli-ker/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)