Klanopraška čínská: okrasná rostlina, která umí i léčit

Klanopraška

Typické znamení: jasně červené plody v asi 10 cm dlouhých shlucích, které připomínají bobule. Klanopraška čínská (Schisandra chinensis) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii, Japonsku, Koreji a východní části Ruska. V současné době už se ale pěstuje také v Evropě. Vypadá nádherně, zejména na přelomu května a června, kdy kvete, má však také mnohé léčivé účinky. Zlepšuje vitalitu, posiluje nervový systém, snižuje pocit stresu a deprese a přispívá k celkové pohodě. Můžeme ji pěstovat ale také u nás?

Klanopraška: rostlina pěti chutí

Rostlina poprvé plodí 4 až 6 let po výsadbě. Říká se jí rostlina pěti chutí, protože její plody skutečně zahrnují všechny chutě. Slupka plodu je sladká, dužina je kyselá, semena jsou hořká a výtažky ze semen slaná. Všechny části rostliny jsou vysoce ceněné pro zdravotní účinky. Klanopraška je součástí tradiční čínské medicíny už stovky let. Kromě již zmíněných pozitivních účinků na lidské zdraví podporuje také regeneraci jater. Pomáhá budovat sílu u mužů a zvyšuje fyzickou výkonnost, aniž by byly stimulantem.

Klanopraška

Foto: Pixabay

Výběr stanoviště

Klanopraška je popínavá rostlina, která dorůstá do délky až 10 metrů. Omotává se kolem všeho, co potká. Na to je třeba při výběru stanoviště myslet. Pokud chcete sklízet ovoce, musí růst vertikálně. Půda by měla být úrodná, hlinitopísčitá s mírně kyselým pH. Půda by měla dobře propouštět vláhu, a být mírně vlhká. Místo by mělo být chráněné před větrem. Zvolte polostín, protože rostlina nemá příliš ráda ostré slunce.

Zálivka a hnojení

Klanopraška potřebuje pravidelnou zálivku. Půda by měla být ideálně neustále vlhká. Proto může být těžší pěstovat rostlinu na slunném stanovišti. Avšak pozor! Rostlinu nepřelévejte, protože nadměrné množství vody může rostlinu zahubit. Pro udržení vlhkosti půdy je vhodné použít vrstvu mulče. Pokud půda není dostatečně úrodná, bude třeba pravidelné přihnojování. Řiďte se pokyny výrobce.

Péče o klanoprašku

Někteří zahradníci se mohou rozhodnout krotit růst rostliny pravidelným řezem. Rostliny to snáší poměrně dobré. Řez ale rozhodně není nezbytný, rostlina poroste i bez něj. Díky řezu ale můžete docílit požadované délky, která vám nebude zavazet. Řez se provádí v období, než se rozvinou listy a květy – nejlépe brzy na jaře nebo koncem zimy. Nůžky by měly být velmi ostré, čisté a dezinfikované. Žádná další péče není potřebná.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/cytryniec-chinski-sadova-no-1/

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-16299-klanopraska-cinska-aKlanopraška-chinensisa

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!