Jak nabrousit tupý nůž od sekačky?

nasazeni-noveho-noze-do-sekacky

Nevíte si rady s tím, jak správně nabrousit nůž od sekačky? Nezoufejte! V našem článku jsme si pro vás připravili hned několik rad a šikovných tipů, které vám pomohou dlouhodobě zkvalitnit péči a prodloužit životnost vaší sekačky.

Na podzim vás čeká mnoho zahradnických činností. Nejen posezónní úklid a výsadba tulipánů – svou péčí obdarujete také veškerou techniku, přičemž sekačka nebude výjimkou. Aby sekací nůž pracoval tak, jak si přejete, správně a pravidelně jej bruste. Tím podpoříte nejen vaši dobrou náladu a menší únavu při sekání trávy, ale také delší životnost nože a v neposlední řadě hezčí trávník.

tupy-nuz-na-brouseni

Tupý nůž od sekačky: Foto se svolením společnosti Jarabák

novy-zaci-nuz-do-sekacky

Ostrý nůž od sekačky: Foto se svolením společnosti Jarabák

Broušení nože sekačky

Se správně a pravidelně broušeným nožem získáte mnoho výhod:

  • Vaše sekačka bude bezchybně pracovat a odmění vás radostí z práce.
  • Trávník bude vypadat o mnoho lépe než ten, který byste opižlali tupým nožem.
  • Čeká vás menší fyzická námaha.
  • Zjednodušíte si sběr trávy do sběrného koše.
  • Snížíte spotřebu paliva či energie.

Broušení nože se nemusíte obávat. Stačí splnit pár snadných pravidel a disponovat nijak převratnou šikovností. Nejprve se pusťte do čištění stroje. Poté jej postavte na rovnou plochu (nesklápějte ho na bok). Nyní si doneste nářadí: pilník, šroubovák, brusný papír a také možná elektrickou brusku a můžete začít se samotným broušením.

nefunkcni-sekacka

Nefunkční sekačka: Foto Envato

Jak nabrousit benzínovou sekačku?

V případě, že sečete trávu benzínovou sekačkou, bude třeba nejdříve stáhnout koncovku zapalovacího kabelu a pokračovat naklápěním stroje – sklopte sekačku směrem dozadu, poté směrem na sběrací koš a nakonec svíčkou vzhůru. (Na bok smíte sekačku naklopit jen v případě, že jste vypustili olej alespoň na polovinu, protože by se mohl jinak nalít do karburátoru a zproblematizovat tak startování a chod motoru.)

V případě, že vám po zahradě jezdí sekačka elektrická, naklápění nemusíte řešit.

Poté postupujte již stejným způsobem pro oba druhy sekačky:

  • Zaaretujte nůž proti protočení (například kouskem klacíku),
  • povolte šrouby, jež připevňují sekací nůž na místě.

Broušení nože

Tímto jste se dostali k hřebu dne. Řádně prohlédněte nůž do sekačkynůž do sekačky. (Pokud jej shledáte vadným, popraskaným, ohnutým nebo silně opotřebeným, neriskujte poškození svého zdraví, případně zničení zařízení. Takový nůž nebruste vůbec, ale pořiďte si zcela nový.)

Nůž, který ještě vypadá v pořádku, si vložte do svěráku (případně pracujte jednoduše rukama). Pravděpodobně naleznete dva břity a lištu, která slouží na výhoz posečené trávy.

vymena-noze-u-sekackyVýměna nože v sekačce: Foto Envato

Pozor na brusný úhel

Úhel, pod jakým nůž sekačky brousit, bývá dán výrobcem. Neměňte ho, protože by se mohla poškodit funkce výhozu trávy nebo dojít k jiným problémům. Po broušení začistěte břity brusným papírem a připevněte nůž zpět na sekačku. Jako poslední fáze vás čeká vyvážení ostří.

Vyvážení ostří nože od sekačky

Vyvážení ostří můžete provést pomocí šroubováku nebo silnější tužky. Na šroubovák (tužku) nasuňte nůž středovým otvorem. Poté pozorujte, na kterou stranu se otáčí ostří. Je jedna strana těžší? Zde bude potřeba ještě brousit.

Vyvážení opakujte a pokud je stále jeden konec těžší, opakujte, než nůž přestane kolísat. Až bude nůž stát na místě, máte hotovo. Pak už stačí nůž namontovat zpět a vše důkladně utáhnout. Máte hotovo, dokonalé sekání může začít!

Zdroje info: poradce.cz, naseinfo.cz, jarabak.cz

Nasazení nového nože do sekačky: Náhledové foto Envato

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.