Kiwi můžete pěstovat i u nás a sklízet můžete vlastní plody

Kiwi

Běžné kiwi, které znáte v obchodech, si bohužel nevypěstujete. Důvodem je to, že tento strom není mrazuvzdorný. Pokud chcete celoročně pěstovat kiwi na zahradě, musíte sáhnout po speciálně vyšlechtěných mrazuvzdorných odrůdách. Mezi nejoblíbenější patří mini kiwi, což je odrůda Aktinidie význačné (Actinidia Arguta). Plody jsou sice asi tak velké, jako plody angreštu, avšak jsou šťavnaté a chutné. Oproti běžným plodům kiwi jsou sladší.

Pěstování kiwi

Překvapivě není příliš složité kiwi pěstovat. Nároky na pěstování nemá příliš vysoké, takže je snadno splníte. A budete se moc těšit z vlastních plodů. Actinidia Arguta je keř, který vydrží mrazy až do -30 °C. To ale neznamená, že se jedná o rostliny, které by si poradili s pozdními mrazíky. Citlivé jsou na pozdní jarní mrazíky asi stejně, jako třeba meruňka – takže nic moc. Na začátku dubna, kdy začnou kvést, je proto dobré sledovat předpověď počasí a v případě hrozby mrazu chránit kiwi například přikrytím netkanou textilií.

Kiwi

Foto: Pixabay

Požadavky na pěstování kiwi

Kiwi miluje slunečná stanoviště, takže vyberte místo s dostatkem slunce. Avšak pozor na silný vítr. Ten by mohl rostlinu zlomit, navíc se ale jedná také o prvek, který kiwi rády nemají. Vyplatí se proto pěstovat kiwi na chráněném místě nebo klidně v blízkosti živých plotů či stromů. Půda by měla být úrodná a mírně kyselá (pH 5,5 až 6,5). Vhodnější jsou těžší půdy, které rostlině poskytují dostatek opory. Rostlina nesnese zamokření kořenů, to pak může vyvolat plíseň. Půda by tedy měla být také dobře propustná.

Péče o rostlinu

Pokud jste správně vybrali stanoviště, pěstování kiwi bude hračka. Rostlina, kterou se rozhodnete vysadit, by měla být zdravá. Měla by mít několik silných a zdravých výhonků. Ideální období na sázení je na jaře, jakmile odezní mrazy. Rostlinu sadíme do jámy hluboké asi 50 cm. Kořenový bal zasypeme zeminou. Pokud sadíme více rostlin, dejme je do vzdálenosti dva až tři metry od sebe (v závislosti na odrůdě). Některé rostliny mohou být jednopohlavní – jeden samčí exemplář opylí až 6 samičích.

Zálivka a hnojení

V létě potřebuje rostlina dostatek vody, takže ji zalévejte pravidelně. Hnojení provádíme velice opatrně, protože mladá rostlina je náchylná k přehnojení. Při výsadbě je dobré na dno jámy dát trochu kompostu a v dalším roce přihnojit vícesložkovým hnojivem. Ta se používají od konce března ve dvou až třech měsíčních dávkách. Poslední dávku je dobré dát nejpozději v polovině června (v případě hnojení dusíkem).

Podpora a zastřihování

Kiwi roste velice rychle, takže podpora je nutností. Posloužit může zahradnická mřížka, ale též pergola nebo altán. Řez se provádí za účelem vyšší plodnosti, a t o v zimě nebo brzy na jaře. Výhonky by měly být zastřiženy s osmi až dvanácti pupeny na každém. Škůdců se netřeba příliš obávat, rostlina je nijak zvlášť nepřitahuje. Na podzim můžete začít sklízet šťavnaté a sladké plody.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-mini-kiwi-w-twoim-ogrodzie/

https://m.magazinplus.cz/hobby/1038-pestovani-minikiwi-je-prekvapive-jednoduche-zasadte-si-jej-a-sklidite-stovky-sladkych-plodu.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!