Sušené houby jsou lákadlem pro moly: Dokonale je ochrání koření, které máme všichni doma

susene-houby

Letos nás les potěšil bohatou úrodou hříbků všeho druhu. Ti, kteří si je rádi vychutnávají nejen čerstvé, ale také sušené, například v poledním bezmasém obědě na Štědrý den, by je měli pořádně uskladnit. Sušené houby jsou přímo lákadlem pro moly. A jak jistě víte, tito okřídlení nezvaní hosté umí sušené potraviny zničit. Jak je tedy nejlépe uskladnit a jaké koření je spolehlivě odláká?

Dobré uskladnění je zásadní

Někdo nasbírané houby zmrazí, jiní je zase rádi usuší a schovají na zimní období, kdy se z nich vaří nejen známý Kuba, ale také polévky, koláče, omáčky a mnoho dalších vynikajících jídel. Způsoby sušení jsou různé. Někdo je nasuší na slunci, v troubě, jiní zase na radiátoru nebo v sušičce. Poslední možnost je nejvhodnější a nejjistější. Vychutnávejte si houby do další sezony a poskytněte jim ochranu před nezvanými hosty. 

Sušené houby nedávejte do látkových pytlíků ani do těch papírových. Mohly by navlhnout a plesnivět. Ideální bude, pokud je dáte do dobře uzavíratelné nádoby a odložíte je na tmavé a suché místo. V dnešní době se prodávají různé skleněné nádoby s vzduchotěsnými víčky. Pokud ale za ně utrácet nechcete, použít můžete například zavařovací sklenici. Ovšem i tak nemusíte mít vyhráno.

Bobkový list
Foto: Pixabay

Koření, které moly odpudí

Koření, které vám za malou chvíli prozradíme, dokáže spolehlivě bojovat s vlhkostí, ale také s malými motýlky, kteří mohou všechny zásoby znehodnotit. Moly si můžeme domů přinést například v kroupách, mouce či jiné suché potravině. Bohužel zbavit se jich, je někdy poněkud složité. A tak jistě bude lepší, když se proti nim budete bránit preventivně. Ne nadarmo se říká, že prevence je lepší než léčba, a tak se jim raději účinně braňte.

Vše je jednoduché a zmíněným kořením je bobkový list. Před uzavřením hub do sklenice, na ně položte dva bobkové listy. Ty absorbují vlhkost, a také spolehlivě odradí nezvané hosty. Jejich vůni totiž nemají rádi. A pokud by někdo nechtěl, aby houby chutnaly po bobkovém listu, můžete jich několik naskládat kolem sklenic a na sklenice. Pokud zvolíte druhý způsob, bobkové listy pravidelně měňte.          

Zdroj: https://receptovnik.cz/susene-houby-jsou-pro-moly-velkym-lakadlem-vsechny-zasoby-spolehlive-ochrani-oblibene-koreni/

https://tchiboblog.cz/jak-susit-houby/

Foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)