Kiwi můžete jíst i se slupkou, loupáním se připravujete o cenné vitamíny

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Většina z nás slupku z kiwi zahodí, aniž by o tom hlouběji přemýšlela. Nedivíme se, vždyť drobné chloupky na jejím povrchu opravdu nejsou příjemné. Ale spolu s tím, jak do naších obchodů pronikají stále hladší odrůdy, se sluší mýtus o nejedlosti slupky z kiwi jednou provždy vyvrátit.

Není jedovatá a dokonce nemá ani žádnou nepříjemnou pachuť. Podráždit vás ovšem mohou její chloupky, takže pozor. Zvláště alergici by měli s podobnými experimenty postupovat opatrně, jinak jim hrozí pálení úst či jazyka. Pokud však žádnými podobnými problémy netrpíte a chtěli byste zakoupené kiwi využít na maximum, nic vám v tom nebrání.

Jak na konzumaci kiwi se slupkou

Nejlepší je samozřejmě kupovat plody v bio kvalitě, ovšem mnohé jiné druhy ovoce a zeleninu po zběžném omytí běžně i s jejich slupkou konzumujeme, takže neexistuje důvod, proč by tomu u kiwi mělo být naopak. Stačí tedy omýt, u skutečně chlupatých kousků použít jemný kartáček – a jíst.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Má to svůj důvod. Těsně pod slupkou totiž najdete nejvíc vitamínu C i cenných antioxidantů. Posílíte imunitu, zpomalíte stárnutí a vláknina ve slupce má i pozitivní vliv na zdraví vašich střev.

A pokud si na tento způsob konzumace přece jen nemůžete zvyknout, přidejte kiwi do smoothie nebo ho zapečte do nějakého koláče. V prvním případě se slupka rozmixuje na nepostřehnutelné miniaturní částečky, v tom druhém změkne a nasákne okolní šťávou. Obvykle ji potom při jídle ani nezaznamenáte.

Další triky pro využití kiwi

Mimochodem na Novém Zélandu, odkud tohle ovoce pochází, ho konzumují přesně takto. Loupání se hodí tak maximálně pro málo zralé kousky, sloužící na ozdobu dezertů, jinak pro něj v zásadě není důvod. Mimochodem pokud budete kiwi přidávat do ovocných salátů a mís, pamatujte si, že jeho šťáva obsahuje enzymy, díky nimž může okolní ovoce rychleji osychat a tvrdnout. Dodejte ho tedy až těsně před konzumací, a pozor také na želatinu, ty samé enzymy dokáží ve větším množství narušit její strukturu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)