Do boje proti nejčastějším chorobám rostlin na vaší zahradě

Choroby rostlin: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Choroby rostlin jsou neoblíbenou částí péče o zahradu. Bohužel bývá zvykem, že nakazí-li se jedna rostlina, choroba se může volně šířit celou zahradou. Naštěstí už na spoustu chorob existují postřiky. Jejich úskalí ale spočívá v tom, že je potřeba je aplikovat včas, aby byly účinné. Proč choroby vznikají? Důvodů je spousta, nejčastěji ale bývají způsobeny nesprávnou péčí zahradníka. Ten nedopřeje rostlinám vhodné podmínky a rostliny jsou pak náchylnější na nemoci.

Kadeřavost listů broskvoní

Tato nemoc je způsobená houbo zvanou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans). Její znaky jsou nápadné – kadeřavost se projevuje vystouplými puchýři na listech, které jsou navíc zbarvené dočervena. Kadeřavost je nemocí broskovní, ale také nektarinek a mandloní. Pokud si těchto puchýřků všimnete na své rostlině, bohužel už vám pravděpodobně žádný postřik nezabere. Zkuste počkat do příštího jara, kdy je vhodné postřik aplikovat. Napadené listy sbírejte a likvidujte (nedávejte je do kompostu – ideálně je spalte).

Choroby rostlin: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nektriové dumírání větví

Tato choroba se projevuje zejména na odumřelé dřevu, avšak dokáže poškodit také zdravé větve. Nejlépe ji poznáte podle kupiček seschlých listů na odumřelých větvích. Původcem této choroby je rážovka ruměnná a napadá hlavně rybíz, hloh, lípy, buky a angrešt. Jakmile na ni ve své zahradě narazíte, odřízněte odumřelou větev až po zdravou dřevo, abyste se jí zbavili.

Černá skvrnitost růží

Černou skvrnitost poznáme taktéž velice snadno – projevuje se černými skvrnami na listech růží. Jedná se o houbovou chorobu, která způsobuje odumírání listů. Opadané listy sbírejte a pokud možno spalte. Nikdy je nedávejte do kompostu! V rané fázi tohoto onemocnění rostlin vám může pomoci postřik. Vždy se ale snažte všechny napadané a opadané listy posbírat a zlikvidovat.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!