Když dobře padnou, dodají šmrnc a ušetří peníze

venkovni-zaluzie

O čem je řeč? O žaluziích a roletách. Správně zvolený stínící systém totiž funguje nejen jako dokonalý doplněk domácnosti, pergoly či zahradního domku, ale hlavně zabraňuje průniku světla, hluku i teplotním výkyvům. Na trhu existuje nepřeberné množství takových možností. Stačí si jen vybrat. Jak na to?

Možná stavíte dům, rekonstruujete byt, zařizujete kancelář, koupili jste chalupu anebo prostě jen uvažujete o inovaci stávajícího prostoru. Tady všude by žaluzie nebo rolety mohly nalézt své uplatnění.

Než ale padne rozhodnutí je nutné předem říci si, co a jak se bude zastiňovat, respektive, kde by se zastínění mělo instalovat. Mezi jednotlivými stínícími systémy – venkovními a vnitřními – je totiž velký rozdíl, stejně jako v jejich funkcích.

Například venkovní žaluzie představují efektivní stínící prvek s dokonalejším zatemněním. Regulací lamel lze potom odclonit nebo ztlumit venkovní hluk, ale i uspořit energii na vytápění. V letních měsících je možné takto snížit teplotu o 6 – 9°C; naopak v zimě zase nedochází ke zbytečné ztrátě tepla. Žaluzie tak šetří náklady na klimatizaci i na vytápění, což se zejména a v dnešní době velmi hodí.

Přidanou hodnotu venkovních žaluzií tvoří odolnost proti povětrnostním podmínkám a dlouhá životnost společně s bezpečnostní funkcí. Ta spočívá jednak v tom, že stažené žaluzie ztěžují přístup, čímž odradí zloděje, dále pak díky automatickému nastavení řízení se v nepřítomnosti majitele mohou v různých intervalech naklápět, vytahovat či stahovat. A když se dílo podaří, získá dům i zahrada nový designový kousek.

Venkovní žaluzie ale nejsou jediným venkovním stínícím systémem. Do této kategorie patří ještě venkovní rolety, bioklimatické pergoly, hliníkové pergoly, screenové rolety a venkovní markýzy. Každá z těchto variant má též svá specifika a možnosti uplatnění. Vhodně zvolené a instalované pergoly a markýzy mohou takzvaně doťuknout celkový výraz exteriéru a stát se součástí zahrady.

vertikalni-zaluzieFoto: Labona.cz

Venkovní zastínění se ale nehodí vždy. Lépe řečeno, ne vždy je možné jej provést, obzvlášť v nájemním bydlení, kdy s takovou montáží majitel nemovitosti nesouhlasí. Pak přichází na řadu stínění v interiéru, jež umožní libovolně regulovat sluneční svit. U vnitřního zastínění oken je mimo jiné snadná instalace a cenová dostupnost.

V případě vnitřních stínících systémů jsou patrně nejznámější horizontální žaluzie. V oknech bytů, domů i kanceláří se začaly ve větší míře objevovat jako jedny z prvních. Ale i ony prošly vývojem a dnešní verze se s těmi původními nedají srovnávat jak ve způsobu provedení, tak v manipulaci.

V současnosti již neméně známe vertikální žaluzie slouží k zastínění spíše  větších ploch, rovněž je možné jimi rozdělit místnosti nebo designově ozvláštnit prostor. Největší uplatnění našly v kancelářích a obdobných místech.

Ovšem nabídka vnitřního stínění je daleko širší – od zmíněných žaluziích, přes plisé, látkové rolety až po japonské stěny, a to v nejrůznějších typech a barvách.

V interiéru, možná ještě o něco více než venku záleží na tom, aby žaluzie či roleta dobře padla – vzhledově i z hlediska upotřebitelnosti. Vyplatí se malinko více zainvestovat a nechat si vyrobit žaluzie či rolety na míru, aby splnily požadavky praktického a funkčního zařízení i vkusného doplňku.

Možná sami znáte situace, když se po celodenní námaze chcete pořádně vyspat, ale nejde to, protože vám přímo do očí prosvítá světlo z pouliční lampy stojící před oknem. Inu, ono by neprosvítalo, kdyby ta žaluzie k rámu okna přiléhala tak, jak by měla …

Náhledové foto: Labona.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.