Kávovník v bytě: Ano, ale …

Kávovník

Kávovník, rostlina, z níž pochází voňavá káva, je ale také příjemným zeleným spolubydlícím. A jak se o kávovník v bytě starat, aby neshazoval listy a dobře prospíval?

Jak kávovník pěstovat?

Kávovník patří do čeledi mořenovitých pocházející z Etiopie.  Nejrozšířenějším kávovníkem je kávovník arabský, který je s oblibou pěstován i u nás jako pokojová rostlina. Není totiž příliš náročný na světlo, brzy kvete a plodí.  Kávovník nesnáší přímé slunce a v bytě ho umisťujte na jihozápad nebo jihovýchod. V letním období raději dále od okna.  Kávovník vyžaduje kyselejší zeminu, tedy 5-6,5 pH, vystačíte si však se substrátem pro pokojové rostliny.  V létě kávovníku vyhovují teploty 20-25 °C a také bohatá zálivka. Přihnojujeme jen jednou za dva týdny.  Co se týká přesazování, přesazujeme každoročně na jaře. V zimě jsou zase nejvhodnější teplota 15- 20 °C a omezená zálivka. Kávovník je také citlivý na chlad, proto je třeba si dávat pozor, aby na něj v zimě při větrání neproudil studený vzduch.

Jak zalévat a rosit?

U kávovníku je správné zalévání a rosení opravdu důležité, protože jinak dochází k zasychání listů. Jestliže povrch substrátu proschne, zalijte rostlinu tak, aby voda protekla až do misky. Po hodině vylijte z misky vodu, kterou rostlina nespotřebovala.  Pokud se vám stane, že substrát proschne tak, až začne rostlina vadnout, je dobré ponořit celý květináč do kbelíku s vodou a nechat rostlinu nasáknout vodou. V bytech s ústředním topením může být problém s nízkou vzdušnou vlhkostí.  V tomto případě velmi dobře prospívá rosení listů.

Proč listy opadávají?

Žloutnutí a opadávání listů je následkem fyziologických vlivů, jako je především špatné pěstování, náhlé změny teplot, vlhkosti vzduchu nebo osvětlení.  Jak už bylo zmíněno, kávovník špatně snáší chladno a slabé světlo.  Takže teploty pod 15 °C způsobí opadávání listů. U starších rostlin kávovníku však i při dodržení všech zásad listy ke konci zimy stejně opadávají.  Pokud tedy začnou listy opadávat, zkontrolujte, zda nezahnívají kořeny. V případě, že ano, poškozené kořeny odstraňte a rostlinu přesaďte do nového substrátu s vláknitou rašelinou a pískem. Volte také přiměřeně velký květináč s drenáží.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.