Gala

Jablka Gala: Skvělá volba pro každý sad

Uvažujete o tom, že vysadíte novou odrůdu jabloně, která bude plodit chuťově vynikající plody? Určitě, nestihli-li jste podzimní výsadbu, nevadí, můžete všechno napravit na jaře. Teď přes zimu se třeba inspirujete a vyberete ta správná jablka. Naším tipem je jabloň Gala. Tato odrůda je registrována od roku 1992, k jejímu vyšlechtění došlo až na dálném Novém Zélandu a jedná se o křížence dvou dalších jabloní, konkrétně Golden Delicius a Kidds Orange Red. Ostatně i samotné plody jsou u této odrůdy nápadně podobné oběma zmiňovaným. Slupka je zelenožlutá pokrytá typickým červeným žíháním. Pro přímý konzum i skladování jako tato jablka skvělá!

Výsadba a pěstování

K výsadbě jabloně Gala je ideální podzimní období. Ostatně prostokořené jabloně se takřka všechny vysazují právě na podzim. Pokud budete vysazovat na jaře, dbejte na zvýšenou zálivku, již si stromky zaslouží. Co se týká techniky, po vykopání jámy by se měl stromek vložit dovnitř tak, aby očko zůstalo nad úrovní povrchu. Kořeny se zasypou kvalitní zeminou a rozhodně nezapomeňte ani na obalení stromku proti okusu a opěrnou tyč. Po výsadbě je třeba zkrátit ponechané výhony o jednu třetinu. Střední musí být vyšší než ty boční.

Řez jabloně Gala

V následujících letech po samotné výsadbě je zapotřebí řešit udržovací řez koruny. Ta musí být dokonale prosvětlená. Prořezat je ideální v únoru či březnu. Pokud řežete na očko, mel by řez vést směrem od samotného očka. Voda tak bude stékat pryč. Jinak dbejte na čistotu řezu bez otřepků a na ošetření voskem.

Gala

Ochrana před škůdci

Optimální je především postřik proti květopasu jabloňovému. Důležitá je i ochrana proti obaleči jabloňovému. K té je třeba přistoupit v červnu. Před mšicemi vás ochrání lepové pásky, případně lep aplikovaný na kmen. Zamezí přístup mravenců, kteří mšice rozšiřují.

Sdílet

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

    1. T. Herklocová Odpovědět

      mně také, ale dověděla jsem se že v místnosti je suchý vzduch, takže j třeba květinu rosit

  1. Váňa zahrádkář Odpovědět

    Podle okolností: nedostatek draslíku ve druhé polovině léta (pak vadí ten suchý vzduch – pletiva totiž plně nevyzrávají), někdy za to může přelití. V srpnu a září přihnojit hnojivem typu „podzim“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *