Kastrace psa je z pohledu majitele malé trauma. Pejskovi ale rozhodně prospěje

Border

Nedávno jsme se s partnerkou rozhodli pro radikální krok. Po několikaletém pečlivém zvažování jsme nakonec vyslyšeli rady veterináře a objednali jsme našeho psa na kastraci. Zejména pro mou partnerku to byl krok velmi bolestivý. Kromě mírných obav o bezpečný průběh zákroku bylo jejím největším trápením pomyšlení na to, že náš pes už nikdy nebude mít štěňata, po kterých jsme dlouho toužili, abychom jednou, za pár let, až tady nebude, měli po něm alespoň jedno štěně, které by bylo stejně úžasné jako on.

Není cesty zpět

Jakmile se ale jednou pro tento zákrok rozhodnete, už není cesty zpět. Kastrace je operace, při které jsou psovi chirurgicky odstraněny reprodukční orgány. Dělá se z různých důvodů. Tou nejčastější motivací je asi omezení reprodukce přemnožených pouličních plemen, které končí většinou v útulcích, případně je jejich život předčasně ukončen utracením. Ale další důvody jsou i zdravotní. Kastrací se totiž může preventivně předejít mnoha budoucím zdravotním komplikacím. No a vlastně oba tyto důvody nakonec vedly k tomu, že jsme se pro tento zákrok rozhodli i my.

Nešlechtěná plemena

Přestože je náš pes čistokrevná border kolie, není ze šlechtěného chovu a nemá papíry. Nechtěli jsme tudíž přispívat k dalšímu množení nešlechtěných plemen. Věděli jsme sice, že o štěňata našeho psa by byl obrovský zájem mezi našimi známými a že by se jistě dostala do dobrých rukou a bylo o ně dobře postaráno. Dali jsme ale nakonec na doporučení veterináře kvůli prevenci případných zdravotních potíží.

Border

Foto: Pixabay

Průběh zákroku

Operace není nijak náročná ani nebezpečná. Jedná se v podstatě o rutinní záležitost. Pes dostane kanylu s narkózou a během deseti sekund je v limbu. Během zákroku, který trvá asi dvacet minut, neví o ničem. Když byl náš pes po operaci, dostal injekci na probrání a po zhruba deseti minutách jsme ho probudili k životu. Tato fáze je na celé operaci asi nejnáročnější. Hlavně psychicky. A nejen pro psa, ale i pro jeho majitele.

Rekonvalescence

Pes se probere s límcem na krku a je ještě silně omámený narkózou. Neudrží se ani na nohou. Počítejte s tím, že dalších několik hodin prospí a když se na chvilku probere, bude se řádně motat. Dá se ale rychle dohromady a asi za dva za tři dny už bude čiperný. Do vytažení stehů, což nastává dvanáct dní po operaci, ale nesmí moc divočit. Pak už je všechno v pořádku. Zatím na našem psovi nepozorujeme žádné mentální změny. Chová se v podstatě pořád stejně. Operací se mu ale změnil metabolismus a vzrostla chuť k jídlu. Museli jsme proto trochu redukovat jeho stravování. Jinak je naprosto v pořádku a nám se nakonec hodně ulevilo. Hlavně proto, že víme, že jsme pro našeho psa udělali to nejlepší.

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.