Kadeřavost broskvoní: první krok proti ní můžete udělat teď!

Kadeřavost

Kadeřavost broskvoní je nemoc, díky které budete sklízet menší množství plodů (pokud tedy vůbec nějaké). Časem může kadeřavost broskvoň úplně zahubit. Proto je třeba začít proti ní účinně bojovat. A právě listopad je měsíc, kdy je třeba provést první krok v tomto boji. Kadeřavost je nemoc jako každá jiná. Pokud ji strom má, je méně odolný vůči povětrnostním vlivům (a změnám počasí), ale také vůči škůdcům nebo dokonce jiným chorobám.

Co způsobuje kadeřavost broskvoní?

Kadeřavost je způsobenou puchýřnatkou broskvoňovou (Taphrina deformans), což je forma houby. Velmi odolné houby. Umí totiž přezimovat, a to v nejvyšších patrech stromů na šupinách pupenů. Na jaře se pak vodou (déšť, rosa), dostane dovnitř pupenů. Jakmile teploty stoupnou nad 7 °C začne se tato houba šířit. A to závratnou rychlostí. Napadený strom poznáte jednoduše podle zkroucených listů. Ty jsou typickým projevem onemocnění.

Broskvoň

Foto: Pixabay

Jak poznat napadený strom?

Problém spočívá v tom, že nově vyrašené listy nenesou známky zakroucení. To až trochu povyrostou, můžete vidět první známky nemoci. Jsou to načervenalé nebo nažloutlé skvrny (nebo spíše puchýře). Na spodní straně této skvrny je možné vidět bělavou barvu – to je právě houba. Teprve později dochází k deformaci listu; zkroutí se a zvrásní. Takový strom nemusí ani vykvést, a pokud se mu to přece jen podaří, květy většinou opadají. Přežilé květy budou produkovat plody – avšak i ty budou zdeformované.

Jak bojovat proti kadeřavosti?

Ideální je použít speciální postřik proti kadeřavosti broskví. První dávku je vhodné aplikovat poté, co na podzim shodí strom listy. To bývá právě v listopadu. V jakém stádiu je houba puchýřnatka teď? Přesunula se do šupin budoucích pupenů. Počkejte si na dny, kdy není mráz ani deštivo a aplikujte postřik. Při jeho přípravě se držte pokynů výrobce. Postřik se aplikuje nejenom na větve, ale i na kmen stromu. Po dvou týdnech je možné postup opakovat (přeje-li nám počasí, musí být teploty nad 0 °C a sucho).

Kdy je další čas zakročit?

Další dávku postřiku aplikujte v předjaří. Počkejte si na dobu, kdy teploty vystoupí nad 7 °C. Postřik i nyní aplikujeme na větve i na kmen. Opakujeme po dvou týdnech. Pokud už dochází k rašení terminálních pupenů, máte poslední šanci na postřik. Jestliže jste nestihli aplikovat, postřiky už nebudou účinné. Stromu sice neublíží, avšak bude to plýtvání penězi i vašimi silami.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/kaderavost-broskvoni-muzete-porazit-prave-ted-20211103.html?cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s

https://ibuilder-en.techinfus.com/persik/uhod/kurchavosti-listev/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!