Krása přírodního kamene v zahradě – jak nechat vyniknout detaily a přitom neupozadit to hlavní

Krása přírodního kamene v zahradě: Existuje celá řada způsobů, jak do vzhledu vaší zahrady zařadit kámen. Pokud však nechcete, aby působil jako ona příslovečná pěst na oko, vyberte si ten, který vám dokonale sedne.

Nejdůležitější je výběr toho správného materiálu. Není nic horšího, než když se k zídkám vytvořeným z kamene přirozeně se nacházejících v okolí násilně dosadí třeba exoticky vyhlížející žula nebo jiný výrazně odlišně zbarvený kámen.

Náhledové foto: Pixabay

Aby vše bylo tón v tónu

Snažte se proto, aby všechny kamenné dekorace i kamenné funkční prvky byly vytvořeny z téhož druhu. Jedině tak budete mít jistotu, že bude vše jako celek působit maximálně přirozeně a krásně. Pokud jste se však přece jen shlédli v jiné textuře nebo máte zkrátka svůj oblíbený druh zahradního kamene, dopřejte mu místo na piedestalu v podobě jednoho (ale opravdu jen jednoho) výrazného detailu. Vytvořte například zátiší s květinami, v němž bude tento „exotický příchozí“ hrát prim. Jedině tak máte šanci vše maximálně harmonicky sladit.

Propojte zahradu s domem

Aby však vše působilo maximálně přirozeně, měli byste s pomocí kamene „začlenit“ do zahrady i fasádu svého domu. Skvělou službu vám v tomto ohledu udělají kamenné obklad fasády. A není hned třeba, abyste jimi pokryli fasádu celou. To bývá docela drahé (ovšem pokud to uděláte, získáte navíc i cenné termoizolační vlastnosti). Můžete to klidně provést pouze tak, že kameny obložíte jen okna a dveře, čímž je skvěle zvýrazníte.

Možné je také kamenem obložit například jen spodní třetinu nebo spodní polovinu fasády. I tohle řešení vpadá jednoduše skvěle, a přitom je finančně mnohem méně náročné.

Zdroj: https://www.wallstone.cz/nakupni-radce/jak-vyuzit-kamenne-obklady-na-zahrade-14, https://www.dekstone.cz/aktuality/kamenne-obklady-v-zahrade-kam-s-nimi-19, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-vyuzit-prirodni-kamen-v-zahrade-na-dome-i-v-interieru-28149.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)