Hvězdník jako skvělá vánoční květina

Hvězdník je nádherná rostlina, která produkuje obrovské květy ve tvaru hvězdy. Odtud je také její název. A právě hvězda je jedním ze základních symbolů Vánoc. Pokud navíc rostlina vykvete v tomto období, pak jednoduše nelze jinak, než ji zařadit mezi vánoční květiny. Zvolit si můžete bílou, červenou nebo růžovou barvu, k dispozici jsou i kombinace, například růžovo-bílý květ. Hvězdník je nádherný. Jeho obrovskou výhodou je to, že není příliš náročný na pěstování, dodržíte-li několik základních pravidel.

Hvězdník čili amarylka

Hvězdnému se říká také amarylka, protože patří do čeledi amarylkovitých. Latinský název této rostliny zní Hippeastrum a jedná se o rostlinu, která je původem z jižní a střední části polokoule. Proto také období jejího květu bývá často obrácené, než je u nás zvykem – v zimě kvete a v létě spí. V období spánku potřebuje čas, aby se cibulka zatáhla a byla schopna vyprodukovat několik obřích květů za sezónu.

Jak vybrat rostlinu?

Většina z nás začíná rostlinu pěstovat z nakoupených rostlinek. Ty se většinou prodávají na podzim tak, aby zhruba v prosinci vykvetly. Při výběru se dívejte zejména na zdraví cibulek. Cibulky nesmí jevit známky plísně, musí zhruba z jedné třetiny vyčuhovat z půdy a nesmí být přeschlé. Spolu s nákupem rostliny kupte také dostatečně velký květináč, protože cibule jsou obvykle obrovské.

Přesazení

Poté, co si svou rostlinu přenesete domů, ji přesaďte do dobře propustného substrátu. Rostlina je náchylná k hnilobě, proto je vhodná drenážní vrstva na dně květináče. Po zasazení mírně zalijte tak, aby se voda vsákla do substrátu – neměla by se přitom přímo dotknout cibule. Vždycky zalévejte substrát, nikoli cibuli rostliny. Další zálivku proveďte po několika dnech od přesazení.

Období růstu

Pokud jste si koupili cibuli, pak by z ní postupně měly rašit zelené stvoly, mezi kterými se objeví i první poupata. Ideální teplota pro jejich růst je 20 až 22 °C, což je také pokojová teplota, kterou většina z nás upřednostňuje. Květy, které z poupat vyrostou, dosahují různých velikostí, můžete se těšit na opravdu velké květiny, klidně i o průměru 25 centimetrů.

Péče po odkvětu

Po odkvětu cibule i nadále produkuje čerstvé listy, které pro ni později budou zdrojem živin. Přes léto můžete nechat rostlinu venku, vždy na konci září ji ale přeneste zpátky dovnitř. Právě konec září je také obdobím, kdy je třeba rostlinu přestat zalévat a uložit ji na suché místo o teplotě 8 až 15 °C. Za několik týdnů se můžeme znovu těšit na další růst. Jakkoli je hvězdník krásná rostlina, má tu nevýhodu, že kvete pouze jednou za rok. Odměnou jsou ale květy tak obrovské a krásné, že se pěstování této rostliny prostě vyplatí.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!