Ježek jako bojovník proti slimákům: Vyrobte mu na zahradě krmítko, aby u vás pobyl – kam ho umístit a co do něj dát?

Ježci

Ježek jako bojovník proti slimákům: Vyrobte mu na zahradě krmítko, aby u vás pobyl – kam ho umístit a co do něj dát? Slimáci, plži, brouci a larvy dokážou krásnou zahradu proměnit doslova ve válečné bojiště. Existuje však šikovný spojenec, kterého můžete pozvat na svou zahradu a který by mohl s těmito škůdci účinně bojovat – ježek.

Ježci: přírodní bojovníci proti škůdcům

Ježci jsou ve svém přirozeném prostředí známí všežravci. S oblibou požírají drobné měkkýše, hmyz, a dokonce i obojživelníky. Nicméně při nedostatku zdrojů potravy mohou snadno doplnit svou stravu ovocem a zeleninou. Bohužel vzhledem ke zmenšování přirozených stanovišť těchto užitečných tvorů je stále vzácnější setkat se s nimi ve volné přírodě. Tak proč je nenalákat na zahradu?

Lákání ježků potravou

Abyste ježky přilákali k tomu, aby se usadili na vaší zahradě, může jako silná motivace působit potrava. Čím byste ale měli ježky na zahradě krmit? Výbornou volbou je mokré krmivo pro kočky a syrové maso, například hovězí nebo vepřové. Můžete jim také uvařit vnitřnosti, například kuřecí srdce, ale nezapomeňte je pro snadnější konzumaci nakrájet nadrobno. Kromě toho si ježci mohou pochutnat na pamlscích, jako jsou nakrájená jablka, mrkev, hroznové víno, a dokonce i na balené dětské výživě. Je však nutné mít na paměti, že jakákoli potrava poskytovaná ježkům by neměla obsahovat sůl.

Ježek

Foto: Pixabay

Ježci samozřejmě potřebují přístup k čerstvé vodě. Ideální je poskytnout ježkům mělkou nádobu, která jim umožní snadný přístup k hydrataci.

Vytvoření krmné stanice pro ježky

Ponechání potravy pro ježky může neúmyslně přilákat další zvířata, která by mohla zamýšlené příjemce připravit o potravu. Chcete-li tento problém vyřešit, zvažte vytvoření jednoduché krmné stanice. Dvě cihly umístěné na zemi několik desítek centimetrů od sebe, zakončené deskou zajištěnou těžkým kamenem, mohou vytvořit pro potravu chráněný prostor . Umístěním misky mezi cihly zajistíte, že se k potravě snadno dostanou pouze ježci, a ochráníte ji tak před jinými oportunistickými tvory.

Vytvoření ideálních podmínek pro ježky

Samotné krmení ježků nezaručí jejich dlouhodobou přítomnost na vaší zahradě. Stejně důležité je vytvořit jim vhodné podmínky pro život. Ježci nacházejí pohodlí v hustých křovinách, jako jsou husté ostružinové keře nebo malinové trsy. Kromě toho je vhodné upustit od nadměrného sekání trávníku v oblastech, kde se ježci mohou vyskytovat.

Stojí za zmínku, že ježci se pravděpodobně neusadí na zahradě, kde se pravidelně používají pesticidy a metody ochrany proti invazním rostlinám. Tyto chemické látky narušují přirozený ekosystém a mohou těmto užitečným tvorům uškodit. Proto s jim pokud možno vyhněte.

Zdroj: https://www.hananblog.cz/l/zimoviste-pro-nase-jezky-ii/, https://www.tuhykorinek.cz/jak-vyrobit-domecek-pro-jezka/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)