Hniloba kořenů u stromů: nenápadný problém, který může mít řešení

Kořeny

Vzhledem k tomu, že jsou kořeny pod zemí, hniloba se projevuje zprvu nenápadně. Čím déle ji ale necháme řádit, tím je rychlejší. Jejími nejčastějšími příčinami je samozřejmě podmáčená půda, ale také různé druhy hub. Půda může být podmáčená z mnoha důvodů, včetně špatného odvodnění, neustálých silných srážek a přemokření. Kořeny potřebují kyslík, který se k nim v podmáčené půdě nedostává. Kořeny tak odumírají a pozbývají svých základních funkcí.

Hniloba kořenů: příznaky

Mezi prvními příznaky, které zahradníci zpozorují, jsou žluté listy. Právě žloutnutí listů a jejich opad či jiné deformace, jsou známkou toho, že je něco špatně. Obvykle problém s kořeny. Pokud tyto příznaky odhalíte, podívejte se proto na to, v jakém stavu kořeny jsou. Obvykle mají jinou barvu, než je běžné. Dalším příznakem je to, že rostlina vypadá zvadlá.

Suchý strom

Foto: Pexels

Prevence hniloby

Vypořádat se s hnilobou kořenů není nic jednoduché, proto se vyplatí investovat čas a peníze do preventivních opatření. Nejúčinnější je zjistit si, jak má být rostlina zalévána a pokynů se držet. Obvykle platí, že v případě vody je méně vody lepší, než více vody. To, že nezaléváte dostatečně, si můžete ověřit jednoduchým trikem – odkopněte trochu půdy od kořenů (pozor, ať je nepoškodíte!). Podívejte se na zejména v hlubších vrstvách – půda by měla mít rovnoměrnou vlhkost. Pokud je suchá, zálivka je nedostatečná. Je-li půda rozmočená, pak ji přeléváte.

Řešení problémů s hnilobou

Již vzniklou hnilobu je možné v některých případech odvrátit. Nejlépe to jde u menších rostlin a platí, že čím dříve jsme problém odhalili, tím větší šanci na úspěch máme. U menších rostlin je nejlepší rostlinu vykopat, umýt kořeny, odstranit všechny nemocné a vysadit na místo, kde půda není podmáčená (je možné použít také vhodné prostředky proti hnilobě). Vzrostlé stromy tímto způsobem bohužel není možné zachránit.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/treat-and-prevent-root-rot-4768757

https://adbz.cz/zahrada/hniloba-korenu-rostliny-prevence-zachrana/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!