Jen pár kapek amoniaku v sudu s dešťovou vodou stačí – získáte tak opravdu účinnou zálivku

Jen pár kapek amoniaku v sudu s dešťovou vodou stačí. Pokud je totiž aplikujete správně, bude vám odměnou velmi účinná zálivka, která je vhodná opravdu pro celou zahradu. A v čem je ten trik, na který mnozí zahradníci nedají dopustit?

Amoniak je známější jako čpavek (máme samozřejmě na mysli jeho tekutou formu). Nezajímá vás, jaké výhody má používání dešťové vody upravené čpavkem pro zavlažování?

Amoniak a dešťová voda: Vítězná kombinace

Amoniak, sloučenina bohatá na dusík, hraje zásadní roli v růstu rostlin. Když se čpavek zředí v dešťové vodě a použije se k zavlažování, poskytuje rostlinám další zdroj dusíku. Dusík je nezbytný pro různé metabolické procesy, včetně produkce chlorofylu a celkového vývoje rostlin. V důsledku toho rostliny zavlažované dešťovou vodou upravenou čpavkem vykazují zvýšený příjem živin, což vede ke zdravějším a produktivnějším plodinám.

záhon

Foto: Unsplash

A cizí mu není ani regulace pH: Hladina pH vody výrazně ovlivňuje růst rostlin a dostupnost živin. Dešťová voda je typicky mírně kyselá kvůli znečištění atmosféry. Přidáním několika kapek čpavku lze regulovat pH vody, takže je pro zavlažování vhodnější . Amoniak působí jako přírodní stabilizátor pH a vytváří optimální podmínky pro růst rostlin.

A ve hře je zmírnění slanosti půdy: Nadměrná slanost půdy může být škodlivá pro zdraví rostlin a bránit jejich schopnosti absorbovat vodu a živiny. Dešťová voda upravená čpavkem může pomoci v boji proti zasolení půdy vyluhováním přebytečných solí.

Jak používat amoniak na zahradě

Do sudu s dešťovou vodou přidejte několik kapek čpavku – přesněji na každých 10 litrů 1 kapku. Jemně vše promíchejte, vodu nechte chvíli odsát a poté i použijte k zálivce jako obvykle. Podle potřeby ji používejte k zavlažování rostlin a vyhněte se nadměrnému zalévání listů, abyste minimalizovali riziko jejich poškození nebo popálení.


Zdroj: https://ibuilder-cs.techinfus.com/nashatyrnyj-spirt/dlya-sada-i-ogoroda/, https://gardenex-cs.decorexpro.com/ammiachnaya-voda-primenenie-na-ogorode/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)