Alobal využijete nejen ke grilování: Vezměte jej do zahrady

Alobal

Alobal čili hliníková fólie může mít celou řadu využití, a to právě v zahradě. Použít můžete i alobal, který už jste dříve využili na něco jiného. Je ale důležité, aby byl čistý, proto jej případných nečistot zbavte mýdlovou vodou. Čistá fólie nebude lákat různá zvířátka a ani choroby či bakterie. Nemusíte se bát, že by alobal škodil rostlinám. Je pro ně bezpečný. Můžete jej tedy použít jako způsob, jak udržet sazenice v teple, při odrážení tepla a světla.

Alobal ochrání před slimáky

Slimáci a hlemýždi mohou být velmi silnými nepřáteli. Zbavit se jich můžete různými způsoby. Alobal je jedním z nich. Alobal složte na poměrně silný proužek a ten pak zatlačte do zeminy okolo rostliny, kterou chcete chránit. Horní část alobalu by měla vyčnívat nad povrch půdy. Skvělým způsobem je také nastříhat alobal a smíchat je v horní vrstvě půdy nebo do mulče.

Alobal

Foto: Pixabay

Do boje proti škůdcům

Povrch alobalu je pro většinu hmyzu nepříjemný. Když jej nastříháte na kousky a zamícháte do mulče, můžete spoustu hmyzu odradit. Lesklý a blýskavý povrch působí stejným způsobem také na ptáky. Pokud chcete ochránit své ovoce ze stromů před jejich nájezdy, jednoduše pověste několik pásků na různá místa na stromě tak, aby s nimi mohl hýbat vítr. Ten způsobí odlesky světla a vaše ovoce je chráněné.

Přilákejte opylovače do zahrady

Naopak motýli se na alobalu rádi sluní a suší si křídla. Pokud existuje způsob, jak přilákat opylovače do své zahrady, je vždy dobré jej použít!

Proti divé zvěři

Stává se vám, že v zimě vaše stromy okoušou srnky, zajíci či jeleni? Pak víte, že škody, které způsobí, jsou nemalé. Přitom stačí 30 cm široká dvojitá vrstva alobalu, kterou omotáte kolem kmene. Aplikujte ji až na konci podzimu a na jaře ji zase sundejte.

Pomoc při výsevu

Alobal může pomoci rostlinám pěstovaným ze semínka. Nádobu (například krabici od bot) vystelte alobalem lesklou stranou ven tak, aby alobal přesahoval zhruba o 5 cm. Na dně udělejte několik děr (drenážních otvorů), které budou odvádět přebytečnou vodu z nádoby. Poté dejte do nádoby substrát, zasejte semínka a čekejte, až vzejdou. Alobal zajistí teplo v půdě a ten přečnívající odráží světlo na malé rostlinky.

Zdroje info:

https://living.iprima.cz/vezmete-alobal-na-zahradu-vyzene-slimaky-zaplasi-ptaky-nabrousi-zahradni-nuzky-170446

https://thehomespunhydrangea.com/ways-to-use-aluminum-foil-in-the-garden/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!