Žluté kvítky už jsou tady: Káva z pampelišek a jejich další využití

Pampelišky

Jaro je v plném proudu. Stačí se ostatně podívat na zahrádku nebo jinou travnatou plochu. Ta většinou doslova svítí spoustou žlutých květů smetánky lékařské. Té samozřejmě neřekneme jinak než pampeliška. Často se na ni jen díváme, případně si s dětmi hrajeme s odkvetlými rostlinami a foukáme do pověstných padáčků. Mnozí zahradníci láteří, že mají plný trávník pampelišek a chtějí se jich zbavit. Přesto se vyplatí tuto rostlinu znát poněkud blíže. Vždyť může nabídnout spousty užitku. My vám dáme hned několik tipů, jež se určitě budou hodit.

Známá léčivka

Vždyť smetánka lékařská obsahuje spousty vitamínů z řad A, B, C a D. Mladé listy pampelišky v salátech rozhodně stojí za to, jedná se o vynikající zpestření gastronomie. Jinak se tradičně používají stvoly pro detoxikaci jater a ledvin. Ideálně bychom měli konzumovat nějakých 5 až 10 stvolů denně celkem tři týdny. Podle slavné bylinkářky Marie Treben stvoly pampelišek na jídelníček patří. Snižují totiž hladinu cukru v krvi. Mimo to, že obsahuje pampeliška zhruba 85 % vody, v ní najdeme také sodík, draslík, vápník nebo hořčík.

PampeliškyPampelišky v denním cyklu: Foto Pixabay

Jak vlastně smetánka lékařská pomáhá?

V mnoha různých ohledech. Například dokáže:

  • zpevnit kosti a zuby,
  • snižovat krevní tlak,
  • působit preventivně při zánětu močových cest,
  • zlepšit chuť k jídlu,
  • očistit tělo od toxinů,
  • omladit pleť,
  • podpořit krvetvorbu,
  • pomoci se zácpou.

PampeliškaOdkvetlá smetánka lékařská: Foto Pixabay

Pampeliškové mléko na bradavice

Nemusíte hnědé skvrny, které způsobují pampelišky a často je najdeme jak na kůži, tak i na oděvech. Pokud máte bradavici, zkuste ji tímto mlékem cíleně potírat. Měla by časem odpadnout.

Dejte si pampeliškovou kávu

Proč ne? Naše babičky si ji dopřávaly a chutnala jim. Stačí nasekat očištěné pampeliškové kořínky.Pořádně je upražíte na pánvi a následně umelete v mlýnku na kávu. Poté můžete zalít horkou vodou.

Co takové pampeliškové kapary?

Také dobrota. Klasické květy keře kapary trnité jsou opravdovou lahůdkou. Jestliže naložíte do soli a vinného octa také poupata pampelišek, získáte také delikatesu. Nejde o nic složitého. Poupata dáte do sklenice a následně zasypete solí a přidáte vinný ocet. Směs se pak v lednici po několik dní odleží a poté se mohou konzumovat tyto falešné kapary třeba v salátu nebos těstovinami.  

Zdroje info: zena.aktualne.cz, ireceptar.cz

Smetánka lékařská: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.