Jedovatá krása: Pěstování dipladenie

Dipladenie

Hledáte popínavou dřevinu, která by na vaší zahradě mohla vypadat naprosto skvěle? Pokud ano, možná jste u konce svého rozhodování. Doporučíme vám totiž dipladenii, která patří mezi rostliny, které se dokážou pnout klidně až do výše 3 metrů. Tedy alespoň v případě, že mají tu správnou oporu. Dipladenie disponuje krásnými květy trubkovitého tvaru, které mohou mít bílou, purpurovou anebo růžovou barvu. Jícen samotného květu je již tradičně žlutý. Pokud rostlinu po odkvětu pravidelně seřezáváme, dosáhneme kompaktního tvaru, který se nám bude dokonale hodit.

Krátké představení dipladenie

Původem této okrasné rostliny s dřevnatým stonkem je Brazílie. V Jižní Americe se dopladenii daří dokonale. Zmínit bychom měli dva základní kultivary dipladenie, kterými jsou dipladena splendens s růžovými květy a boliviens s květy bílými a typickým oranžovým jícnem. Listy má dipladenie sytě tmavě zelené a kvete v období od května až do pozdního podzimu. Květy mnohdy spatříme i na konci října. Pozor je třeba dát jen na fakt, že je rostlina kompletně jedovatá!

Základy pěstování dipladenie

Dipladenie nepatří z pohledu pěstování mezi nijak extrémně složité rostliny s velkými nároky. Optimální je pro ně přímé světlo nebo polostín. Půdní podklad by měl být co nejbohatší na humus. Optimální je rašelinový substrát, který čas od času doplníme o tekuté hnojivo. Co se týká teploty, dipladenie má ráda teplotu pokojového charakteru, měla by se ale v minimu pohybovat okolo 13 stupňů. Při chladném prostředí listy žloutnou a postupně opadávají.

Nač si dát pozor?

Určitě se musí rostlina vyvarovat mrazu, jelikož ten ji dokáže dokonale zlikvidovat. Nedávejte ji také na sluníčko, které může být velmi silné. V zimním období je třeba také omezit zálivku, a to co možná nejvíce. Pozor si dejte i na studenou nebo přespřílišně tvrdou vodu. Jinak není od věci v době sezony pravidelně rosit lístky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.