Jednoduché domácí mazání na klouby z muchomůrky červené

Muchomůrka červená

Muchomůrka červená patří mezi nejznámější houby, s nimiž se můžete v lese potkat. Ostatně už v mnohých dětských knížkách vidíte tyto červené houby s bílými puntíky na klobouky vyobrazené v plné parádě. Stejně tak i hříbky. Děti se učí, že hříbek je jedlý a muchomůrka jedovatá. Ano, skutečně muchomůrka červená obsahuje několik jedů. Přesto má ovšem pozoruhodné účinky, jichž se vyplatí využít. Podívejme se tedy podrobněji, oč se jedná a jak může muchomůrka červená působit na lidský organismus pozitivně.

Jedy lze využít ke zmírnění bolesti

Jaké jedy se vlastně v muchomůrce červené nacházejí? Jedná se především o mykotropin, muskarin a muscinou. Nejvyšší koncentrace jedů je v klobouku, třeň bývá mnohdy dokonce označována za jedlou. V odlehlých moravských koutech se v minulosti dokonce sušila a následně konzumovala. Jinak se ale muchomůrkou klobouky nařezávají a nakládají. Následně jsou pak využity jako mazání na bolavé klouby při artritidě.

 Muchomůrka červená

Jak připravit mazání?

Určitě nic složitého. V první řadě je zapotřebí najít potřebné množství plodnic majících na kloboucích co nejvíce bílých teček. Nakrájíte je pak na malé proužky a následně vložíte do sklenice. Poté všechno zalijete vodkou. Směs by měla být v chladu po dobu zhruba 3 týdnů. Rozhodně si sklenici velmi dobře označte. Po uplynutí zmiňované doby slijte obsah do menší lahve. Optimální je následně také tinkturu skladovat v chladnu. Samozřejmě nezapomínejte na její dokonalé označení.

Muchomůrka červená

Jednoduché použití

Mazání se využívá především při artróze. Plátěný hadřík namočíte do tinktury a následně si do něj zabalíte konkrétní oblast, která vás nejvíce bolí. Ruku nebo nohu pak ještě omotejte igelitovým sáčkem, následně zabalte do ručníku a nechte působit po dobu celé noci. Úleva by se pak měla určitě dostavit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.