vres3

Vřesy můžete na záhon vysazovat i v říjnu: Musíte ale dodržet určitá pravidla

Pokud si chcete smutnou podzimní zahradu trochu rozzářit přirozenými barvami, pak pro vás budou vřesy zcela ideální. Nevyžadují toho moc. Mírně kyselou půdu lze zajistit přidáním rašeliny, o zálivku se postarají podzimní deště.

Přesto má však podzimní výsadba vřesů svá pravidla, pokud tedy chcete, aby bez následků překonaly nadcházejí zimu a následujícího jara vám znovu vykvetly. Právě to totiž vřesy umí. Nejdříve vás květy potěší od září až do listopadu a poté ještě v březnu a dubnu.

Mělká jamka vřesům nestačí

Malé květináčky k takovému postupu přímo svádí. Jen trochu rýpnout do hlíny, vyprostit bal, zasadit a přihrnout vhodnou hlínou, smíchanou s rašelinou. Potíž bývá v tom, že tento postup nijak nemotivuje vřesy k rychlejšímu a kvalitnějšímu zakořenění, které je právě před zimou tolik potřeba.

A jak tedy správně postupovat? Nejdříve nechte kořenový bal dobře nasáknout vodou. Mezitím vytvořte rostlinám dostatečně hlubokou výsadbovou jámu, kterou naplníte směsí běžné zahradní zeminy a rašeliny (v poměru alespoň 50:50), pokud tedy nemáte kyselou půdu na zahradě (např. pod jehličnany) zcela přirozeně.

Následně vřes opatrně vyjměte z obalu a kořenový bal lehce promačkejte v ruce. Měl by se mírně rozvolnit. Pomáhá také jemné protrhání nebo třeba naříznutí okrajů nožem nebo vidličkou. To všechno vytrhne vřes z jeho komfortního kokonu a donutí ho prozkoumávat i dosud neobjevená místa. A voila – bohatý kořenový systém je za pár týdnů na světě.

Na co si ještě dát pozor při vysazování vřesů

Pokud je zrovna sucho, nezapomeňte na to, že cca měsíc po výsadbě je třeba čerstvě vysazené rostlinky dostatečně zalévat. Na zimu je přikryjte bílou textilií, aby je nepoškodilo zimní sluníčko. A na jaře jim pak prospěje dávka hnojiva pro kyselomilné rostliny a také sestřižení. Květy se totiž objevují jen na nových výhonech.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. aster Odpovědět

    A který vřes kvete na jaře? Takový neznám – vřesy (calluna) totiž kvetou od konce léta do podzimu, vyžadují kyselou půdu a na zimu jim stačí lehký kryt z chvojí v roce výsadby. Vřesovce (erika) kvetou na jaře a pak v létě – nevyžadují tolik kyselou půdu a jsou mnohem choulostivější než vřesy – zejména některé druhy – takže v zimě je dobré důkladné zakrytí. A pak jsou vřesovce, které naši zimu nepřežijí vůbec a právě tyto rostliny budou brzy v nabídce jistých marketů, aniž by na to někdo upozornil – včetně vás – což byste měla.

    Když chcete radit, nejdříve si o těch kytkách něco přečtěte – a prosím, nereagujte zase ve stylu, že jste „jen hobby magazín“ – už jsem to psala jednou, že to vás a vaše kolegy neopravňuje k tomu, abyste psali pitomosti…můžete mít všechny prsty zelené, pokud se budete takto plácat v základních věcech, nebude vám to k ničemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *