Vřesy můžete na záhon vysazovat i v říjnu: Musíte ale dodržet určitá pravidla

Pokud si chcete smutnou podzimní zahradu trochu rozzářit přirozenými barvami, pak pro vás budou vřesy zcela ideální. Nevyžadují toho moc. Mírně kyselou půdu lze zajistit přidáním rašeliny, o zálivku se postarají podzimní deště.

Přesto má však podzimní výsadba vřesů svá pravidla, pokud tedy chcete, aby bez následků překonaly nadcházejí zimu a následujícího jara vám znovu vykvetly. Právě to totiž vřesy umí. Nejdříve vás květy potěší od září až do listopadu a poté ještě v březnu a dubnu.

Mělká jamka vřesům nestačí

Malé květináčky k takovému postupu přímo svádí. Jen trochu rýpnout do hlíny, vyprostit bal, zasadit a přihrnout vhodnou hlínou, smíchanou s rašelinou. Potíž bývá v tom, že tento postup nijak nemotivuje vřesy k rychlejšímu a kvalitnějšímu zakořenění, které je právě před zimou tolik potřeba.

Foto: Pixabay

A jak tedy správně postupovat? Nejdříve nechte kořenový bal dobře nasáknout vodou. Mezitím vytvořte rostlinám dostatečně hlubokou výsadbovou jámu, kterou naplníte směsí běžné zahradní zeminy a rašeliny (v poměru alespoň 50:50), pokud tedy nemáte kyselou půdu na zahradě (např. pod jehličnany) zcela přirozeně.

Následně vřes opatrně vyjměte z obalu a kořenový bal lehce promačkejte v ruce. Měl by se mírně rozvolnit. Pomáhá také jemné protrhání nebo třeba naříznutí okrajů nožem nebo vidličkou. To všechno vytrhne vřes z jeho komfortního kokonu a donutí ho prozkoumávat i dosud neobjevená místa. A voila – bohatý kořenový systém je za pár týdnů na světě.

Na co si ještě dát pozor při vysazování vřesů

Pokud je zrovna sucho, nezapomeňte na to, že cca měsíc po výsadbě je třeba čerstvě vysazené rostlinky dostatečně zalévat. Na zimu je přikryjte bílou textilií, aby je nepoškodilo zimní sluníčko. A na jaře jim pak prospěje dávka hnojiva pro kyselomilné rostliny a také sestřižení. Květy se totiž objevují jen na nových výhonech.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)