Jedlá soda jako postřik na rybíz a angrešt: hnojivo a lék

Rybíz

Jedlá soda může mít univerzální použití, a to jak v domácnosti, tak také na zahradě. Použít ji můžeme na rybíz i angrešt jako postřik. Díky jedlé sodě můžeme zajistit dostatek živin pro tyto rostliny, stimulujeme její růst, a dokonce se můžeme zbavit nemocí a parazitů. Kromě toho může jedlá soda regulovat acidobazické složení půdy a metabolismus v keři. Velmi dobře funguje zejména proti houbovým onemocněním.

Jedlá soda a bezpečnost

Na rozdíl od jiných hnojiv je jedlá soda bezpečná pro člověka a jeho domácí mazlíčky. Pokud rostlina trpí nedostatkem sodíku, stává se jedlá soda jeho zdrojem. Navzdory tomu, že cítíme bezpečí při používání tohoto prostředku, bychom to s jeho množstvím neměli přehánět. Pokud bychom ho použili více, došlo by k vytlačení sloučenin draslíku a vápníku, které jsou pro rostlinu užitečnější, než sodík.

Angrešt

Foto: Pixabay

Aplikace jedlé sody

Aby bylo použití jedlé sody v zahradě co nejbezpečnější, měly bychom dodržet tyto tři podmínky:

  1. Jedlou sodu rozpouštíme ve vodě, která má teplotu vyšší než 30 °C, ale nižší než 50 °C (ideální je lehce nad 30 °C). Při nižších teplotách se prášek špatně rozpouští, vyšší teploty zase mohou způsobit nadměrnou alkalickou reakci.
  2. Jedlou sodu mícháme v nádobí, které je plastové, hliněné nebo dřevěné. Kov je nežádoucí, protože ve spojení s jedlou sodou může vytvářet sloučeniny nevhodné pro angrešt a černý rybíz.
  3. Roztok bychom měli používat vždy čerstvý (připravený ne více než před 3 hodinami).

Ve spojení s kvasnicemi

Jedlá soda a kvasnice mohou vytvořit spojení vhodné pro aplikaci před květem a po sklizni. Připravte si 5 litrů vodu o teplotě cca 30 °C. V ní rozpusťte 100 g instantního droždí a 100 g jedlé sody. Promíchejte a nechte odstát 24 hodin. Další den přidejte 5 litrů vody pokojové teploty a promíchejte. Naneste na keř a půdu pomocí postřikovače.

Proti plevelu

Jedlá soda je účinná proti mladému plevelu. Můžete si připravit postřik, který vyrobíte smícháním 5 litrů vody, 50 g jedlé sody a 25 g tekutého mýdla. Aplikujeme prostřednictvím postřikovače dvakrát až třikrát za sezónu na plevel. Mezi jednotlivými postřiky by měla být asi 10 dní pauza.

Proti plísňovým onemocněním

Přípravek je vhodný jako lék i prevence tohoto typu onemocnění. Je třeba jej aplikovat asi pětkrát za sezónu. Poprvé keř stříkáme ještě před květem, poté každé dva týdny. Postřik může mít více variant:

  • Smíchejte 1 l teplé vody, 4 lžičky sody, 1 lžíci rostlinného oleje.
  • Smíchejte 10 litrů teplé vody, 100 g sody, 50 g strouhaného mýdla.

Proti škůdcům

Jedlou sodu můžete použít proti takovým škůdcům, jako jsou nosatcovití, mšice, klíšťata, slimáci a další. Smíchejte 10 litrů vody, 100 g jedlé sody, 50 g mýdla na praní (nastrouhaného) a 1 lžičku jódu. Aplikujte rozprašovačem na postižené části rostliny. proti slimákům pomáhá vrstva prášku jedlé sody rozptýlená kolem keře.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jedla-soda-postrik.html

https://vk.com/wall-203706418_9?lang=en

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!