Mangostan: Jeden strom plodí až tisíc kusů za sezonu

Mangostan

Mangostan je plodem stromu mangostana lahodná (Garcinia mangostana), který pochází z jihovýchodní Asie. Tento strom roste v tropických částech a pěstuje se zejména pro své ovoce. Toto ovoce je vysoce ceněné pro svou šťavnatou, jemnou strukturu a mírně svíravou chuť a běžně se konzumuje čerstvé, konzervované nebo sušené. Rostlina se používá místně v tradiční medicíně a byla propagována jako alternativní léčba rakoviny, ale chybí klinické studie u lidí.

Strom roste pomalu

Za příznivých podmínek může strom dosáhnout výšky až 9,5 metru. Má silné, tmavě zelené, lesklé listy, dlouhé 15–25 cm. Tyto listy jsou uspořádány v protilehlých párech podél stonku. Strom produkuje velké růžové květy, ze kterých se vyvinou plody. Ty jsou malé, oranžové a kulaté (na koncích zploštělé). Mangostan má silnou, tvrdou, tmavě červenou kůru. Pod ní se nachází bílá dužina, která se vyskytuje v segmentech podobně jako mandarinka. Jeden strom může vyprodukovat více než tisíc plodů za sezónu, avšak plodí až od osmého roku po zasazení.

Mangostan a jeho původ

Mangostan byl od starověku pěstován na Jávě, Sumatře, Indočíně a na jihu Filipín. V Indonésii se jedná o zcela běžný strom. V roce 1855 byl mangostan pěstován v anglických sklenících a následně se rozšířil na západní polokouli – dnes je poměrně běžným také na Jamajce, v Guatemale, Hondurasu, Panamě a Ekvádoru.

Mangostan pěstování

Jedná se o tropický strom, takže jeho pěstování u nás není nic snadného. I s dosažení největšího úsilí se ovoce pravděpodobně nedočkáte. Pěstování ze semen je značně nespolehlivé, proto je dobré investovat už do vzrostlé sazenice. Kvalitní odrůdy lze množit očkováním. Samotný růst stromu je velice pomalým – od prvního klíčku do výšky 30 cm potřebuje strom asi dva roky. Strom je náročný na klimatické podmínky, snese teploty v rozmezí od 4 °C do 38 °C.

mangostan

Mangostan: Foto Pixabay

Výběr stanoviště

Zvolte hlubokou, bohatou a dobře propustnou půdu. Vzhledem k tomu, že již na podzim mohou teploty klesnout pod 4 °C, je vhodné rostlinu pěstovat v nádobách. Po letnění ji včas přeneste dovnitř. Mladé rostliny je potřeba chránit před přímým slunečním světlem. Mangostan má rád světlo, ale ne přímé slunce. Často je proto pěstován v zástinu větších stromů. Plody nese strom starý sedm až devět let. Za jednu sezónu lze sklidit průměrně 500 plodů na jeden strom.

Mangostan účinky

Mangostan se používá ke zmírnění premenstruačního syndromu u žen, ale také na podporu správné srdeční funkce či zdravé funkce střev. S konzumací mangostanu je spojována taktéž zdravá kůže a hodně se zmiňují také protirakovinné účinky, které byly potvrzeny ve studiích na zvířatech, nikoli však na lidech. Zde je zapotřebí provést další výzkum pro potvrzení. Mangostan má protizánětlivé vlastnosti.

Zdroje info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mangostana_lahodná
https://www.jimeto.cz/mangostan/

Mangostany: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!