Také vám stále břečťan v bytě usychá? Nejspíš děláte jednu nenápadnou chybu

Břečťan

Jde o velmi oblíbenou pokojovku. Přesto břečťan (Hedera helix) obvykle nepatří k rostlinám, kterým by se v interiéru nějak oslnivě dařilo. Stačí však dodržovat ty správné zásady, a brzy se z jeho krásy budete těšit i vy.

Domácí odrůdy břečťanu se od liší velikostí, tvarem a barvou listů. Pamatujte si proto, že odrůdy s panašovanými listy, jejichž okraje nebo střed listových čepelí mohou mít opravdu různé barvy (k mání je třeba žlutá, krémová, bílá či šedá), jsou na pěstování o něco náročnější.

Zelený nebo panašovaný břečťan?

Zelený břečťan nepotřebuje příliš dobré osvětlení, takže se mu bude skvěle dařit i na tmavších místech. Ovšem panašovaný břečťan potřebuje mnohem více světla. Měl by tedy stát mnohem blíže k oknu, ale zároveň musí být chráněn před přímým slunečním zářením.

Foto: Pixabay

Do chladu anebo ne?

Rostlinám tohoto druhu nezávisle na varietě se dobře daří při pokojové teplotě. Nepotřebují tedy chladné zimování. A to je dobrá zpráva. Ovšem pokud jim přece jenom chcete dát trochu té zimní péče dopřát, měli byste vědět, že v zimě upřednostňují odrůdy se zelenými listy spíše chladnější místnosti (10–15 ° C) a odrůdy s panašovanými listy pak ty středně teplé (15–18 ° C).

Příliš vysoká teplota může při špatné péči způsobit u břečťanů zaschnutí listů a podpořit vývoj nejrůznějších roztočů. Břečťan by proto nikdy neměl růst v blízkosti radiátorů nebo krbů. Pokud to jinak nejde, čas od času ho pro jistotu poroste.

Jak na zálivku

A jak ho zalévat? Dbejte na to, aby byl substrát neustále vlhký. Kromě zálivky je doporučeno listy často rosit měkkou vlažnou vodou. Břečťan má také rád humus a mírně kyselou půdu, v jiné se mu dařit nebude.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kouzelnebydleni.cz/pokojovy-brectan-popinavy-hedera-helix/, https://www.zazumi.cz/brectan-popinavy-pokojovy-hedera-helix-panasovany-prumer-kvetinace-13-cm/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)