Jaké druhy banánovníku můžete pěstovat i doma? Zde je pár tipů

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce na celém světě. Ačkoli se jedná o ovoce tropické, zná jej u nás každý a téměř každý jej také ochutnal. Výhoda banánů spočívá v tom, že jsou „zabalené“, takže si je můžete vzít na cesty a pochutnat si na „čistém“ ovoci. Například u jablek, které patří mezi nejoblíbenější ovoce vůbec, to říct nelze. Před konzumací je potřeba je omýt. Kromě toho je ale rostlina, na které banány rostou, jednou z nejoblíbenějších exotických rostlin pěstovaných u nás. Z jakých odrůd můžete vybírat a pro kterou se rozhodnout?

Nejznámější odrůdy

Níže uvádíme několik odrůd banánovníku, které jsou vhodné k pěstování ve vašem interiéru. Zahrnuty jsou i odrůdy, které je možné pěstovat na zahradě, protože jsou mrazuvzdorné.

Banánovník velutia (Musa velitina)

Tento banánovník může dosáhnout maximální výšky 1,2 metru. Oproti klasickým odrůdám, které rostou na plantážích, se jedná opravdu o trpaslíka. Pokud se vám podaří vyprodukovat květy, můžete se těšit z jejich růžovooranžové barvy. Plody, které tento zakrslý banánovník urodí, jsou také menší, než klasické banány, jak je známe z obchodů. Jejich velikost je okolo 7 centimetrů a nejsou žluté, nýbrž růžové. Ačkoli se od klasických banánů tolik liší, jsou jedlé a mají velmi sladkou chuť. Banánovník velutia dokáže tolerovat teploty do 0 °C, není však mrazuvzdorný. To z něj činí rostlinu vhodnou spíše do interiéru.

Banánovník ornata (Musa ornata)

Tento druh je známý svými strakatými listy. Pokud vám vykvete, můžete se těšit z nádherných růžových květů s oranžovými tyčinkami. Bohužel, jedná se o okrasnou odrůdu, takže z plodů se těšit nebudete.

Banánovník: Zdroj obrázku Pixabay.com

Banánovník habešský (Ensete ventricosum)

Tento banánovník je jeden z nejkrásnějších banánovníků vůbec. U nás může být až 4 metry vysoký, ale není mrazuvzdorný – dokáže však tolerovat teploty až téměř k 0 °C. Bohužel, i tento druh banánovníku plní spíše okrasné účely – plodí sice, avšak plody jsou okrasného charakteru. Listy jsou světle zelené a směrem ke stonku mají nádech do červené.

Banánovník sněhový (Musa sikkimensis)

Tento banánovník již svým jménem napovídá, že se jedná o mrazuvzdorný kultivar. Dokáže prý přežít i teplotu pod -23 °C, což z něj činí skvělou odrůdu pro pěstování na zahradě.

Banánovník ohnivý (Musa coccinea)

Maximální výška tohoto banánovníku je asi 3 metry, někdy je známý také pod názvem banánovník červený. Pochází z Vietnamu a Číny.

Banánovník basjoo (Musa glakum)

Také tento banánovník je mrazuvzdorný. Dokáže zvládnout teploty až do -17 °C. Aby přežil první mrazy je však potřeba seříznout mu listy a rostlinu zabalit slámou nebo suchým listím.

Banánovník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!