Jsou mouchy užitečné? Jak se to vezme

Moucha

Uznáte to, pohodlně odpočíváte třeba v zahradním posezení na lehátku, když najednou začne kolem vás něco bzučet. Ohlédnete se a spatříte mouchu, která je dotěrná a neustále sedá jak na vás, tak i na dobroty, jež máte přichystané na stole. První, co vás asi napadne, je eliminace mouchy prostřednictvím plácačky nebo čehokoli jiného, co budete mít po ruce. Měli byste to ale dělat? Nemohou být mouchy také užitečné? Ano, mohou, tedy podle staršího výzkumu, který byl popsán v časopise Natural History. Právě na jeho závěry se podíváme podrobněji stejně jako na další studie, které naopak hovoří o nebezpečnosti much.

Užitečné nositelky pylu

Existuje spousta druhů much, které přelétávají z květiny na květinu. Jestliže mouchy dokážou načerpat z pylu živiny, stávají se na jeho sběru závislé. Navíc by se jim nemusela vytvořit v důsledku absence jeho konzumace vajíčka. Sbírají lepkavá zrníčka pylu, který mají nalepený k tělu. Biologové dokázali vyzkoumat, že jedna moucha dokázala přenést až 1200 pylových zrnek. Některé květiny by bez jejich působení nemusely vůbec přežít.Moucha na květiněMoucha na květině: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výzkum v Coloradu a jeho výsledky

Zajímavé byly výsledky výzkumu v americkém Coloradu. Obyčejnou mouchu vědci poprášili barevným práškem a sledovali její působení. Dolet mouchy byl větší jak u včel a byly schopné opylovat mnohé divoké květiny, které by bez nich nepřežily. Nedokázaly by si vytvořit semena. Spoustu květin opylují logicky včely, nicméně třeba takový kakost ve větší nadmořské výšce je opylován právě díky mouchám. Podle výzkumníků Carol Kearnse a David Inouye jsou mouchy ve Skalistých horách z hlediska opylování důležitější než včely.

MouchyMouchy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Mouchy ohrožují naše zdraví

Pět ódy na mouchy také není ideální. Vždyť je to hmyz, který je schopen rozšiřovat všechno, čeho se dotkne. Pokud moucha přistála n vašem jídle, můžete se modlit, aby si předtím nehověla na výkalech nebo na nějaké té zdechlině. Některé známé studie, a to třeba vědců z Vysoké škole vědy Penn State University a také Technologické univerzity Nanyang v Singapuru či Federální univerzity v Riu uvádí, že hmyz dokáže přenášet velmi nebezpečné bakterie. Jídlo, na němž přistane hmyz, je ideální hned vyhodit. Vědci zjistili, že na nohách mouchy ulpěly především fekálie. Na tělech much našli celkem 15 případů patogenu Helicobacter pylori tradičně způsobujícího vředy ve střevech. Dále byla zjištěna přítomnost salmonely či bakterie e-coli. Pozoruhodný je i fakt, že mouchy ve městech přenášejí více patogenů než ty v přírodě.

Moucha: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.