Jak zazimovat nezakrytý venkovní bazén

Zazimování bazénu

Příjemné teploty na koupání jsou už pryč, teď se spíše připravuje na příchod sněhové nadílky. Ta ještě alespoň v nížinách dává na sebe čekat, což řada lidí kvituje s povděkem. Ne každý je milovník zimních radovánek na sněhu. A navíc tak mají více času na zazimování svého venkovního bazénuvenkovního bazénu na zahradě. Jak na to?

Ke slovu přichází síťka na nečistoty

Majitele nezastřešených bazénů ještě před příchodem pravé zimy čeká jeden velice důležitý úkol, na který nesmějí zapomenout, chtějí-li se v něm koupat i následující rok. Prvním krokem je vyčištění bazénu. Znamená to pomocí síťky a teleskopické tyče sebrat z hladiny veškeré nečistoty, které na ni napadaly. Někteří možná využijí bazénový vysavač, který jim práci usnadní. Práci je třeba si dát také s bazénovou filtrací. Tu je třeba propláchnout tak, aby byla vypouštěná voda čistá. Jen tak nezůstane ve filtračním písku špína.

Zazimovaný bazénFoto: Radek Štěpán

Snižte, nebo zvyšte pH vody na potřebnou hodnotu

Také na kvalitě vodě před zazimováním záleží. Její pH by se totiž mělo pohybovat v rozmezí 7,2 až 7,6. K její úpravě je možné využít chemické přípravky, buď tekuté, nebo ve formě granulátu. Zabraňují srážení vápníku a vzniku vodního kamene. Ke zjištění pH vody se testery ve formě kapek, tabletek nebo papírových proužků.

Nezapomeňte snížit hladinu vody

Venkovní bazén není třeba na zimu celý vypouštět, stačí snížit hladinu vody. Ta by měla dosahovat maximálně 20 cm pod úroveň bazénového příslušenství, tedy protiproudu, trysek nebo skimmeru. Ty byste pak měli také uskladnit na suchém místě, jež je zároveň chráněné před mrazem. Jsou-li stěny bazénu nad úrovní vody špinavé, měli byste je také vyčistit. Aby nedošlo k úplnému zamrznutí vody v bazéně, je možné používat tzv. dilatační plováky, které se pokládají do úhlopříčky po celé délce bazénu. Ideální je také ošetřit vodu v bazéně zazimovacím roztokem, jenž brání rozmnožení bakterií, řas nebo vzniku zákalu.

Zdroj info: https://www.bazeny.cz/rady-a-tipy/bazen/jak-zazimovat-bazen-krok-za-krokem

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.