Jak zajistit rostlinám závlahu i v době vaší nepřítomnosti

rostliny

Jste milovníci zeleně v bytě? Máte ve všech místnostech nádoby s pokojovými rostlinami a musíte občas vyřešit, jak svým pokojovkám zajistit dostatek vláhy i v době vaší nepřítomnosti? Pak je tento článek určen právě vám. Nemusíte spoléhat na rodinné příslušníky nebo přátele, kteří by se o vaši zelenou krásu postarali místo vás, pokud zvolíte některý ze způsobů samozavlažování.

Proč zvolit samozavlažování

Každý člověk někdy musí na delší dobu opustit své bydliště – na dovolenou, stáž, pracovní cestu a podobně. Ne vždy je k dispozici někdo, kdo by se o pokojové rostliny postaral. Samozřejmě lze postavit rostliny do nádob s vodou, do vany nebo do sprchového koutu, ale u takového řešení je velké riziko, že rostliny budou strádat nedostatkem světla a budou ohroženy hnilobou kořenů. Proto je lepší zvolit použití některého ze samozavlažovacích systémů. Těch je více, od těch domácí výroby až po profesionální řešení. Tyto systému pomohou i při zalévání rostlin na chatězalévání rostlin na chatě.

Samozavlažování řešili i naši předci

Zavlažování rostlin v době nepřítomnosti majitelů domácími prostředky není žádnou novinkou. Tyto situace řešily i naše maminky a babičky. Neocenitelným pomocníkem jim byl lněný knot, který byl a je běžně dostupný. Ten dokáže nasávat velké množství vody, takže dodá rostlině dostatek vláhy. Postup je jednoduchý, potřebujete nádobu s vodou, kterou umístíte do vyšší polohy poblíž květináče. Jeden konec se zastrčí do hlíny v květináči a druhý do nádoby s vodou. Knot pak umožní pokojovce, aby si natáhla tolik vody, kolik bude potřebovat. Místo knotu je možno použít i provázek z přírodního materiálu. Zavlažování pokojových rostlinZavlažování pokojových rostlin může vyřešit i obyčejná PET láhev. Do víčka se vyvrtají nebo vypálí dírky a láhvi se odřízne dno. Strana láhve s děravým víčkem se zastrčí do květináče a odříznutým dnem se nalije voda. Rostlina pak v malých dávkách dostává potřebnou vláhu.

Samozavlažovací květináče a truhlíky

Pomoci se zaléváním v nepřítomnosti majitele mohou i samozavlažovací nádoby. Truhlíky nebo květináče tohoto typu mají dvojité dno, do kterého se lije voda. Odtud pak rostlina čerpá vláhu. Samozavlažovací nádoby mají uvnitř knoty, které umožňují postupné nasávání vody, přepadové otvory a někdy i hladinoměry. Vodu lze nalévat zvláštním otvorem. Takové nádoby mohou být použity i ve venkovních prostorách a dají se pořídit v různých provedeních i dekorech.

Automatické systémy zajistí dokonalé pohodlí

Máte větší množství pokojových rostlin a musíte se z domu vzdalovat poměrně často? Pak by se vám vyplatilo pořízení některého z automatických samozavlažovacích systémů. Možností je více, například kapková závlahakapková závlaha a hadičkový systém se zásobníkem, které mohu sloužit i většímu množství rostlin současně. Počet zálivek a jejich sílu můžete regulovat. Hadičky ze zásobníku mohou vést přímo do hlíny v květináči, který se umístí ke kořenům rostliny

Pořiďte rostlinám domácí skleníček

Nemáte klasický skleník nebo domácí pařeniště? Žádný problém, skleníček pro pokojovky si lehce vyrobíte doma. Stačí plastový sáček, který je o něco větší než rostlina. Ta by se stěn improvizovaného skleníku neměla dotýkat. Zeleň zalijte, nafoukněte sáček a dejte ho na rostlinu tak, aby kolem ní vytvořil stan. Na stěnách sáčku se vysráží voda a z té bude rostlina čerpat potřebnou závlahu. Tímto způsobem zajistíte rostlině vodu až na dva týdny. Tento způsob je vhodný zvláště pro rostliny, které potřebují častou zálivku.

Zdroje info: chatar-chalupar.cz, tropf-blumat.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.