majoranka

Vypěstujte si majoránku ze semínek

Této sympatické teplomilné bylince se bude skvěle dařit v truhlících, v bylinkových květináčích i přímo na záhonu. Čerstvá majoránka má doopravdy sílu a poroste vám docela sama. Třeba i ze semínka.

Přesto se u nás majoránce zahradní (Majorana hortensis) mnohdy nedaří. Chyba je přitom často banální. Vzpomínáte si, kdy jste naposledy svou zahrádku organicky hnojili? Jestliže to bylo na podzim, pak letos vysijte tuhle bylinku pouze do truhlíku. Přímou dodávku živin totiž majoránka nesnáší, mnohem více si cení tzv. staré síly.

Kdy a kam vysévat

Pro pěstování v interiéru je možné majoránku svěřit zemině už v březnu. Semínka po špetkách vysijte na zkypřený substrát, velmi lehce zamáčkněte a zavlažte. Do teplého skleníku je možné vysít majoránku už v polovině dubna a přímo na záhon pak asi o měsíc později (po zmrzlých).

Koupíte-li předpěstované sazenice, měly by vám k bohatému zásobení celé rodiny postačit tři, vysazované do sponu 20×15 cm, a to rovněž po posledních jarních mrazících.

Kdy majoránku sklízet?

Buďte trpěliví. Aby mohla rostlina dostatečně zesílit, nechte ji dorůst do výšky alespoň 6 cm. Nať sbírejte ještě předtím, než drobné větvičky vykvetou, jinak přijdete o značnou část typického aroma majoránky.

Ale nedrhejte z větviček drobné lístečky. Vezměte si raději k ruce nůžky a odstřihněte celé větvičky, ve výšce asi 2 cm nad zemí. Při takové péči bude rostlina rychleji obrůstat, a vy se tak dočkáte častější sklizně. Čerstvá nať vydrží v lednici asi dva týdny, pokud ji zabalíte do vlhké textilie a igelitového pytlíku.

Dobře vám poslouží i zamrazená nebo naložené v oleji. Majoránku sklízejte klidně až do zámrzu, je to letnička, takže ji budete muset stejně vysít znovu. Ale máte-li doma křížence majoránky a oregána (v zahradnictvích nabízeného často jako vytrvalá majoránka apod.), pak by jeho poslední sklizeň měla proběhnout v září. Poté nechte tuhle polomajoránku, ať se v klidu uloží k zimnímu spánku, a před příchodem mrazíků ji přikryjte chvojím. Na jaře vám zase krásně obrazí.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

2 komentáře

  1. Miroslav Uhlir Odpovědět

    Nevim, kde jste vzala, ze majoranka na jare znovu obrazi..Majoranku pestuji mnoho let a pokud vim, tak je jednoletka.Viceletka je pouze majoranka krizena s oreganem, ale ta nema prave aroma majoranky. Jsem s pozdravem.

  2. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

    Děkuju za upozornění. Moje chyba, mám toho křížence už léta letoucí, neb mi ho kdysi v zahradnictví prodali právě jako vytrvalou majoránku. Nikdy mě nenapadlo nad tím dumat. Opravila jsem, děkuji za komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *