Krtince mohou být užitečné. Způsob, jak je využít

Krtince

Krtince ve své zahradě opravdu nevidíme rádi. A rozhodně ani to, že si odtajníme, jak se dají využít, vás nepřesvědčí, abyste krtky lákali do své zahrady. Bohužel krtek v zahradě škodí. Je ale dobré vědět, že rozhodně nepatří k těm nejhorším škůdcům, které byste na zahradě mohli mít. Mohou narušovat kořeny rostlin, čímž jim škodí. Obvykle to ale platí pouze u mladších rostlin, ty zavedené v ohrožení nejsou.

Co s krtinci?

Spousta lidí si myslí, že zadupání krtčince je dobrý způsob, jak krtkovi uškodit. Bohužel to není pravda. Ve skutečnosti skutečně dojde k omezení vzduchu, který bude moci krtek přijmout. To jej ale ze zahrady nevyžene. Stane se něco, co rozhodně nechcete: krtek začne kopat o to více. Výsledkem tak bude mnohem větší množství krtinců na vaší zahradě. Plašiče na krtky nemusí být také příliš účinné a navíc mohou rozčilovat (a odplašovat) také vás. Ideální je jejich použití v okamžiku, kdy zrovna nejste na zahradě.

Krtek

Foto: Pixabay

Rostliny odpuzující krtky

Nechcete-li přistoupit rovnou k jedům, které krtky otráví, můžete se pokusit je odstranit také pomocí některých rostlin. Ty krtkům nevodí – přímo odpuzují. Navzdory tomu mohou být tyto rostliny velmi atraktivní. Tak například afrikány odpudí nejenom krtky, ale také mšice. Vhodný je také pryšec skočcovýý nebo řebčík královský.

Využijte krtčince

Ať už jste se krtka zbavili nebo ne, využít můžete jeho hromádky. Krtčince poskytují dobře provzdušněnou zeminu bez plevelů či jejich částí. Proto je dobré tuto hlínu odebrat a použít ji k pěstování rostlin. Tato zemina se nacházela asi půl metru pod zemí, takže dostat se k ní při běžném pěstování obvykle není snadné. Místa, kde je kvalitní půda, poznáte obvykle podle toho, že se zde vyskytuje větší množství krtinců. Krtci si totiž potrpí na půdu té nejlepší kvality.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/krtek-vysadba-30000220.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!