Jak se zbavit dusičnanů v salátu? Pozor na hnojení a světlo

salát

Pěstujete vlastní zeleninu, neboť vás děsí obsah škodlivých látek nacházející se v kupované? A co když možná i v té pěstované na vlastní zahrádce se mohou vyskytovat? Není důvod k panice. Jak na vlastní salát bez dusičnanů?

Je třeba mít na paměti, že dusičnany jsou přirozenou součástí půdy. Zkrátka patří ke koloběhu dusíku v přírodě. Pravdou je, že půda jich obsahuje mnohem více oproti dřívějšku. Rostliny dusík k růstu potřebují. Ale dusíkatá hnojiva mohou být už příliš. Za přebytek dusičnanů v půdě i ve vodě, jakožto v plodinách jsou právě zodpovědná zejména průmyslová dusíkatá hnojiva.

Chutný salát bez hnojení

Jak se tedy dostanou dusičnany do salátu? Jednou z možností jsou hnojiva, a to jak přírodní, tak i chemická. Nadměrné přihnojování může vést k jejich tvorbě v zelenině. Ale přitom k tomu není důvod. Saláty nejsou nikterak náročné na půdu. Když jim dáte potřebný základní substrát obohacený kompostem, odmění se pěknou úrodou.

Potřebné světlo

Co však podporuje tvorbu nežádoucích dusičnanů ještě více, to je světlo. Lépe řečeno jeho nedostatek. Proto saláty i další zelenina při pěstování ve skleníku může obsahovat větší množství dusičnanů. Nejedná se však o neřešitelný problém. Jak na to? Je vhodné hlídat, aby nebyl skleník zbytečně stíněný, jakožto udržovat čistá skla. Pokud bude salát dostatečně vystaven světlu, dusičnany zvládnou během růstu odbourat.

hlávkový salát

Foto: Pixabay

Co je dobré vědět

Jde o to, že obsah dusičnanů není jediným ukazatelem, že váš domácí salát bude zdravější než kupovaný. Bude nadále obsahovat zaručeně méně dusičnanů. Pakliže vás to trápí, pak je dobré se soustředit jen na listy. Většina dusičnanů se usadí totiž v košťálu. Pokud se tak chcete vyhnout i tomu málu, tak prostě košťál vyřízněte. Pak máte záruku, že si pochutnáte na salátu bez dusičnanů.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay