Levné hnojivo na zamiokulkas si můžete vyrobit i doma

Zamiokulkas

Zamiokulkas je poměrně nenápadná pokojová rostlina, které se hodí do jakéhokoli interiéru. Můžete ji mít doma i v profesním prostředí. Upoutá svými masitými listy. Je vhodná i pro začátečníky, protože se jedná o nenáročnou rostlinu. Stačí pro ni zvolit vhodně velký květináč, umístit ji na světlé místo bez přímého slunečního záření a pravidelně ji zalévat a máte splněny základní podmínky pro její pěstování. Čas od času je dobré rostlinu přihnojit. Nemusíte k tomu ale používat komerční hnojiva.

Zamiokulkas a kávová sedlina

Poté, co si připravíte domácí kávu, můžete z kávové sedliny připravit hnojivo, které poslouží mnohým rostlinám. Zamiokulkas je jednou z nich. Stačí nasypat dvě polévkové lžíce kávové sedliny do sklenice a zalít vodou. Toto promíchejte a zalijte tím svou rostlinu. Taktéž se osvědčilo kávovou sedlinu nasypat rovnou do zeminy v květináči, kde roste váš zamiokulkas. Jen ji lehce promíchejte se zeminou. Při přesazování můžete kávovou sedlinu zamíchat do půdy.

  • Kávová sedlina je bohatá na draslík, hořčík, vápník a dusík.
Zamiokulkas
Foto: Unsplash

Kopřiva pomáhá listům růst

Dalším dobrým hnojivem, který můžete na svůj zamiokulkas použít, jsou kopřivy. Sušené i čerstvé listy zalijte horkou vodou tak, aby byly ponořené a nechte zcela vychladnout. Poté slijte a tekutinou zalijte zamiokulkas. Tento elixír by měl rostlině napomoci vyprodukovat nové, mladé listy.

Rozmnožte svůj zamiokulkas

Nejjednodušší způsob, jak můžete rozmnožit svůj zamiokulkas, je rozdělit jej na více částí. To můžete udělat při přesazování. Zvládne to opravdu každý. Připravte si několik menších květináčů. Z jedné vzrostlé rostliny je možné udělat až čtyři menší. Kromě toho se můžete pokusit rozmnožit zamiokulkas také listy. Funguje to tak, že otrháte malé okrouhllé lístečky. Nechte je do druhého dne zaschnout a pak je zapíchněte řeznou stranou do nádoby s pískem. Za pár dní se na nich objeví první malé kořínky.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-nie-wyrzucaj-tylko-podlej-zamiokulkasa-tani-nawoz-sprawi-ze-,nId,7239936

https://www.drevostavitel.cz/clanek/jak-pestovat-zamiokulkas

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!