Jak se pěstuje kávovník a jak z něj získat tu nejlepší kávu

Jak se pěstuje kávovník: Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy – to je zkrátka fakt. Ne vždy však víme, jak obtížná cesta leží mezi sazenicí kávovníku a finálním produktem, který zavoní v našich šálcích.

Kávovník arabský (Coffea arabica), který můžeme znát také jako kávovník arabika, je rostlinou patřící do čeledi mořenovité (Rubiaceae). Je bohužel poměrně náročný na pěstování a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících dešťů nebo naopak sucha mu velmi škodí.

Proč bude nejspíš brzy nedostatek kávy

Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Existuje pro to celá řada důvodů – pojďme se podívat na ty nejčastější. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Dle studie (více se dozvíte na stránkách https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0261976) vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy arabiky přibližně o polovinu. Jedná se o území v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii.

Kávovník

Povolání – pěstitel kávy

Pro pěstitele arabiky to znamená jediné – nezbytnou nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat. A jak to dělají? Možných technik je hned několik. Například vysazují stromy a využívají pěstování v zastínění, sází na mulčování a efektivněji využívají vodu k zavlažování. Ze zbytků kávy si pak sami vytváří kompost pro ekologické hnojení, případně také samozřejmě pro výsadbu volí odolnější odrůdy kávovníků nebo využívají biologickou ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům.

Právě proto nejnovější komunikační kampaň Fairtrade Česko a Slovensko startuje také s vizuálem kávy. Motivem kampaně je: „Malá známka, ale dělá velké věci”. Kampaň se snaží na výhody fairtrade kávy upozornit. A proč? Jednoduše protože, že s vyšší poptávkou po fairtradové kávě rostou benefity pěstitelů. A o to by mělo jít všem milovníkům kávy především. Takže ať už se rozhodnete pořídit si fairtrade vypěstovanou kávu domů nebo si ji jen občas dopřejete v nějaké kavárně nebo výběrovém automatu, přispíváte i vy svou malou troškou ke zlepšení „kávové situace“ na celém světě.

ČR, nápoje, káva, Fairtrade, Česko, Slovensko

Zdroj: Mezinárodní den kávy připomíná výstava, která se koná na rekordních 113 místech v Česku a 50 místech na Slovensku | Protext – PR služby ČTK, Očekávaná globální vhodnost kávy, kešu a avokáda v důsledku změny klimatu | PLOS ONE, Home – Fairtrade Česko a Slovensko , International Coffee Organization – What’s New (ico.org)

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)