Elektřina na zahradě nebo na chatě? S elektrocentrálou jednoduše

elektrocentraly

Koupili jste zahradu nebo chatu bez přípojky k elektrické energii? S elektrocentrálou tento problém vyřešíte elegantně a během jednoho dne. Není třeba žádných povolení ani stavebních úprav, abyste si na chatě konečně posvítili nebo zapojili elektrickou sekačku. Toto řešení má i další výhody, o kterých si více řekneme v našem článku.

Proč zvolit elektrocentrálu na chatu či zahradu jako hlavní zdroj?

Odpověď je jednoduchá – z ekonomického hlediska je toto řešení dlouhodobě výhodnější. A není to jen kvůli připojení k nejbližší přípojce a montáži elektroinstalace. Pokud trávíte na chatě čas pouze párkrát do měsíce, nevyplatí se vám smlouva s dodavatelem energií.

Platby za elektřinu totiž obvykle zahrnují nejen skutečnou spotřebu, ale také další položky, kvůli kterým se částky šplhají nesmyslně vysoko. Mezi ně patří například suma za pronájem elektroměru nebo různé paušální poplatky spojené s administrativou.

Jak vybrat centrálu?

Jakou elektocentrálu na chatuJakou elektocentrálu na chatu zvolit záleží hlavně na tom, co budete elektřinou napájet. Pokud si potřebujete pouze posvítit, případně občas zapojit klasický spotřebič, bohatě vám postačí i méně výkonná elektrocentrálaelektrocentrála . Jestliže máte v plánu zapojovat silnější zahradní stroje nebo spotřebiče třífázové, je třeba vzít tuto skutečnost v potaz při nákupu. Třífázová centrála může napájet jednofázová i třífázová zařízení, takže má širší uplatnění.

Generátor vybíráme také podle druhu paliva. Naftové agregáty jsou největší, nejtěžší a hlavně nejhlučnější. Do klidné zahrádkářské či chatařské oblasti se určitě nehodí, přestože se jedná o nejvýkonnější modely (ideální je využití na stavbách). Plynové centrály vyrábějí elektrický proud z klasického plynu či LPG, proto je potřeba mít v záloze vždy bombu, kterou k zařízení připojíme. Asi nejlepším řešením jsou benzínové elektrocentrálybenzínové elektrocentrály – jsou tišší než naftové, mají dostatečně velký výkon a palivo je snadno dostupné.

Kam umístit centrálu na chatě?

V první řadě myslete na to, že generátor elektřiny není zrovna nejlevnější a často je objektem v hledáčku různých zlodějů. Je tedy třeba mít na pozemku uzamykatelnou chatu nebo zahradní domek, kam centrálu a jiné cennější spotřebiče uschováte.

Během provozu pak musí být centrála v dobře větrané místnosti, aby se zplodiny produkované při spalování v uzavřených prostorách nehromadily. Generátor můžete za příznivého počasí klidně nastartovat i venku. V tomto případě je skvělou volbou invertorová neboli kufříková elektrocentrálainvertorová neboli kufříková elektrocentrála. Díky své nižší hmotnosti i kompaktnímu provedení je snadno přenosná a pokud máte strach z krádeže, lze ji při odjezdu snadno umístit do kufru auta a ze zahrady odvést.

Zdroj info: Hahn-profi.cz

Náhledové foto: Hahn-profi.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.